Geniální manažer Babiš vypadl ze žebříčku nejbohatších. Nepomáhá ani sosání státu

Andrej Babiš vypadl ze žebříčku 500 nejbohatších lidí světa podle agentury Bloomberg.  Nadále v něm z ČR zůstává jen Petr Kellner. Jde o překvapivou zprávu, vzhledem k tomu, že Andrej Babiš se rád prezentuje jako geniální manažer a podnikatel, který z nuly vybudoval ohromné podnikatelské impérium, i když to není pravda. Jeho jmění závratně roste od vstupu do politiky. V roce 2013 ovládal podle časopisu Forbes 40 miliard korun. V roce 2017 už to bylo 88 miliard. Babiš tedy díky politice bohatne, ale v žebříčku nejbohatších lidí planety ho někteří schopnější předstihli.

K obrovskému majetku mu nepomohl skvělý nápad, ale jeho schopnost naklonit si některé politiky, především Miloše Zemana, za jehož vlády zázračně zbohatl díky obchodům se státem.

Například na konci devadesátých let koupil Babiš podíl v Agrofertu za 2,5 milionu. Potíž je v tom, že onen podíl měl hodnotu 368 milionů a ani těch 2,5 milionu korun si tehdejší manažer Agrofertu Babiš podle oficiálních zdrojů nemohl vydělat. Věe se stalo za vlády Zemana, prokazatelně tratila Česká republika.

Babišovu byznysu už v globálním měřítku nepomáhá v růstu ani toto velmi těsné napojení na stát a ohromný střet zájmů, který není pozorovatelný v jiné civilizované zemi. V praxi to vypadá například tak, že Agrofert dostává na dotacích více peněz, než odvádí do státního rozpočtu na dani z příjmu.

Zůstává tak otázkou, jak dlouho by zůstal funkční byznys premiéra, pokud by nebyl přisátý na stát a dotace z EU. A s tím související otázka skutečné motivace Babiše existovat v politice. A zda nejde náhodou o nutnost, aby udržel svůj konglomerát firem při životě a svéúčty při bobtnání.

Není zde článek celý?