Hledání největšího Slováka se komplikuje. Proč smí do ankety vrah Jánošík a ne Tiso?

Slováci mají problém s tím, kdo všechno se jim dostal do čela ankety o největšího Slováka. Tu organizuje veřejnoprávní instituce Rozhlas a televize Slovenska.

Zatím se podle hlasů diváků do první desítky (pořadí zatím neznáme) Marika Gombitová, kněz Anton Srholec, kněz a politik Andrej Hlinka, bratři Cyril a Metoděj, zbojník Juraj Jánošík, politici Gustáv Husák, Alexander Dubček, Milan Rastislav Štefánik a Ľudovít Štúr. Jedenáctý je Jozef Gabčík. Marika Gombitová se chce ale své účasti vzdát, aby se dostalo na významnější postavy, čímž může mít na mysli třeba právě Gabčíka, protože ten by do první desítky postoupil.

V čem je problém? Protože tam není kněz a prezident Slovenského státu Jozef Tiso, po válce popravený. Ten nebyl do ankety připuštěn, protože po protestech židovských organizací se ustanovilo, že se nebude hlasovat pro jedince, kteří se dopustili válečných zločinů, zločinů proti lidskosti nebo vlastizrady a nebyli rehabilitováni.

Na to ale zareagoval poslanec vládní Slovenské národní strany Anton Hrnko a požaduje, aby byl tedy vyloučen i Jánošík: „Jánošík byl řádným soudem odsouzený za vraždu kněze a nikdy nebyl rehabilitován. Pravidla by se měla dodržovat, jinak je to fraška.“ RTSV ale usoudilo, že u Jánošíka odsouzení nevadí: „Byl souzen institucemi, které již neexistují, a jeho oficiální rehabilitace není reálně možná. Je však možné mluvit o symbolické rehabilitaci v paměti a vědomí lidí.“

Kdybychom do toho chtěli zabrušovat a mluvit Slovákům do věcí, do kterých nám nic není, nemusel by se nám zdát Husák, prezident normalizace. Ovšem ani Dubček, který podepsal pendrekový zákon. Rejpalové by také mohli říci, že Cyril a Metoděj nebyli Slováci, ale on Masaryk a Karel IV., naši největší Češi, také neměli moc české krve.

Tak my už anketu máme za sebou a přejeme bratrským Slovákům hodně štěstí.

Není zde článek celý?