Íránské ministerstvo zahraničí si pozvalo chargé d´affaires Polska

Iránské ministerstvo zahraničí si pozvalo v neděli polského chargé d´affaires v souvislosti s nadcházejícím mezinárodním summitem v otázce Blízkého východu. Summit se bude konat 13. a 14. února ve Varšavě po iniciativě Spojených států. Informuje íránské MZV.

Podle íránského diplomatického úřadu chargé d´affaires Polska byl pozván „na znamení protestu proti protiíránské konferenci o míru a bezpečnosti na Blízkém východě“.

Vedoucí prvního oddělení východní Evropy MZV Íránu řekl polskému chargé d´affaires, že nadcházející konference je nepřátelským krokem Spojených Státu proti Islámské republice Írán, očekává se, že se Polsko zdrží spolupráce s USA po provedení této konference,“ uvádí se v prohlášení.

Ze své strany polský chargé d´affaires informoval, že pořad dne summitu není zaměřen proti Íránu a pozice Varšavy je odlišná ohledně „nedávných prohlášení oficiálních zástupců USA„.

Vedoucí prvního oddělení východní Evropy MZV Íránu uvedl, že odpověď polského diplomata není „postačující“ a poukázal na „naléhavou nutnost, aby polská vláda přijala neodkladná opatření, jinak Islámská republika bude muset učinit odvetná opatření“.

Dříve iránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf označil summit, který se svolá po iniciativě Spojených států, „zoufalým protiíránským cirkusem“.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Spojené státy uspořádají v Polsku mezinárodní summit o podpoře vytváření stability na Blízkém východě ve dnech 13. a 14. února. Summitu se zúčastní země Asie, Afriky, západní polokoule, Evropy a Blízkého východu.


Není zde článek celý?