Kalousek vyzval Okamuru, ať si reparace vyřídí čeští a němečtí náckové mezi sebou

Hnutí SPD předložilo ve Sněmovně bizarní návrh, aby český stát začal dodatečně vymáhat mnohamiliardové válečné reparace po Německu. Předseda SPD Tomio Okamura tvrdí, že podle expertů byly škody způsobené Československu za II. světové války vyčísleny na 360 miliard korun. Československo prý ale z této sumy získalo jen zlomek. „Německo musí začít opět reparace platit,“ hřímal Okamura.

Sněmovna podle něj měla vyzvat vládu, aby s Německem vyjednala vyčíslení a zaplacení skutečné výše reparací. Okamura se dovolával obdobné loňské snahy polského prezidenta Andrzeje Dudy. Německá vláda ale podobné požadavky odmítla s tím, že Polsko se nároků na reparace opakovaně zřeklo.

Návrh Okamurovců podpořili jen komunisté a Sněmovna se jím proto ani nezabývala. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek šéfa SPD požádal o to, aby si to jeho hnutí jako „čeští náckové vyřídilo s německými nácky“ a demokratické strany do toho nezatahovalo. „Mám velkou prosbu. Nemohli byste si vy, čeští náckové, tohle vyřídit s německými nácky a netahat do toho nás, české demokraty, s německými demokraty. My už se bez vás nějak dohodneme,“ prohlásil Kalousek.

V Česko-německé deklaraci podepsané v roce 1997 se obě strany dohodly, že křivdy spáchané v minulosti na obou stranách náleží minulosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?