Když Číňanům zmizí zdvořilý úsměv, tak to stojí za to. Nezapomínejme na to

Meng Wan-čou. | FOTO: youtube

Jsou Číňané milí a zdvořilí? Jistě ano, je to jejich známá vlastnost. To ovšem ještě neznamená, že jejich úsměv někdy nezmizí a onebjeví se něco na způsob Číňana, který vystupoval ve starých dobrodružných filmech.

Tentokrát úsměv zmizel, když čínské úřady zadržely třináct kanadských občanů. Zatýkání ovšem začalo nejdřív na druhém konci světa počátkem prosince, když byla v Kanadě zadržena finanční ředitelka a také dcera zakladatele čínského výrobce chytrých telefonů Huawei Technologies Meng Wan-čou.

Čínská odveta, aspoň se má za to, že to byla odveta, na sebe nenechala dlouho čekat. „Ministerstvo zahraničí ví o 13 kanadských občanech, kteří byli od 1. prosince 2018 zadrženi na území Číny, bez oblasti Hongkongu. Můžeme potvrdit, že osm z nich bylo již propuštěno,“ sdělila teď ve čtvrtek kanadská vláda.

Peking potvrdil, že vzal do vazby kanadského podnikatele Michaela Spavora a bývalého diplomata Michaela Kovriga, protože prý vyvíjeli aktivity „ohrožující národní bezpečnost“.
Podle Kanaďanů není mezi zatýkáním v obou zemích žádná souvislost, ale diplomaté v Pekingu si myslí něco jiného.

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek zopakovalo varování pro občany USA v Číně. Vyzvalo je, aby dbali zvýšené opatrnosti v souvislosti se „svévolným prosazováním místních zákonů“ a zvýšeným diplomatickým napětím, které vyvolalo zatčení představitelky čínské technologické firmy v Kanadě.

Finanční ředitelka čínské společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou v Kanadě byla v této zemi zadržena na žádost USA, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Kanadský soud 11. prosince Meng propustil na kauci deset milionů kanadských dolarů (asi 170 milionů korun).

Tohle si ostatně musel prožít i náš nebohý pan prezident. Dostalo se mu tolika úsměvů, čínský režim v tamní televizi vychválil, Krtečka jim ukázal, načež mu sebrali jeho poradce. Toho od té doby nikdo neviděl. Pokud se někdy objeví, už se asi moc usmívat nebude. Ve vypolstrovaných vyšetřovacích místnostech není na nějaké úsměvy nejspíš moc času. Tam se maká a obdivuhodně stabilizuje společnost.

Velký přítel našeho pana prezidenta, sám čínský vládce, se ani nenamáhal Hradu sdělit, kde se poradce nachází. A to měli prezidenti tak pěkné společné fotografie, jak sedí nad pivečkem. Když ovšem došlo na věc, ukázalo se, že má naše hlava státu, která celému světu občas na půdě OSN i ve sklepě OSN se vším ráda klopotnou angličtinou improvizovaně poradí, dost malou váhu. V podstatě je to okrajový šášula na provázcích. Že jde o významného státníka, tomu snad už nemohou věřit ani Zimola s Velebou.

Tak hlavně být při všem tom obchodování hodní a opatrní, aby se nezjistilo, že třeba někdo z našich lidí v Číně „ohrožuje národní bezpečnost“. To se pak soudruzi moc a moc zlobí a neusmívají se.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?