Kim Čong-un varoval USA, aby změnily kurz, jinak je jaderné tlačítko vždy blízko

Severní Korea usiluje o zlepšení vztahu se Spojenými státy, ale může změnit svou pozici, pokud Washington nesplní své sliby. Prezident KLDR Kim Čong-un to uvedl ve svém novoročním projevu pro občany, informuje agentura AFP v úterý 1. ledna.

„Pokud Spojené státy nesplní svůj slib vůči celému světu a nic se nezmění v sankcích a nátlaku na KLDR, budeme nuceni najít nový způsob, jak chránit svrchovanost naší země a nejvyšší zájmy našeho státu,“ vysvětlil.

Uvádí se, že severokorejský prezident podepsal na červnovém summitu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem „nespecifikovaný“ dokument o jaderném odzbrojení KLDR. Poté bylo řešení tohoto problému zastaveno kvůli neshodám mezi hlavami států.

Podle agentury AFP v Severní Koreji odsuzují tvrdohlavost USA v otázce denuklearizace a požadují zrušení sankcí ohledně jaderného programu, zatímco Washington trvá na zachování omezujících opatření až do chvíle konečného jaderného odzbrojení.

Je třeba připomenout, že Kim Čong-un ve svém loňském novoročním projevu řekl, že „jaderné tlačítko má vždy na svém pracovním stole“.

V prosinci Trump slíbil severokorejskému vůdci „dělat, co chce“, po úplné denuklearizace Korejského poloostrova.


Není zde článek celý?