Klaus by bez vědomí Zemana nahlas o svém dalším prezidentování sotva mluvil

Dlouhá léta hráli Václav Klaus a Miloš Zeman s českými občany hru na to, jak si nemohou přijít na jméno a jejich pohled na politiku je tak odlišný, že musí být doživotními názorovými oponenty. Před pár roky se ale z rádoby chladného vztahu stalo vřelé přátelství, které na rozdíl od dřívější nenávisti zdaleka nevypadá tak vykonstruovaně. Bývalého a současného prezidenta ovšem zřejmě spojuje víc, než je na první pohled patrné.

Když se tedy začíná opět spekulovat o možné opětovné kandidatuře Václava Klause staršího na prezidentský post, musí se zároveň i počítat s tím, že ji už posvětil, nebo brzy posvětí i současný hradní pán. Je totiž smutným faktem, že bez dobrozdání Miloše Zemana se o nejvyšší ústavní funkci dá bojovat jen velmi složitě.

Klaus sice svou snahu se opět dostat na Hrad přiznává se spoustou vět kolem, ale je jasné, že by moc chtěl. Člověk, posedlý svou dokonalostí víc než Jaromír Soukup, totiž ani nízké cíle mít nemůže. A bývalý prezident si je ani nikdy nekladl, proto uspěl. Nejprve se stal předsedou ODS, poté premiérem a nakonec prezidentem. Ani po konci v této funkci ovšem nezahálel a s důrazem na jeho odkaz vznikl Institut Václava Klause. Zařízení, které se rádo pochlubí jakýmkoliv úspěchem v kterémkoliv oboru a nestydí se přiznat svůj „podíl“.

Přesto všechno je ovšem zvláštní, že se o bývalém prezidentovi začíná hovořit i jako o tom budoucím v době, kdy zbývají Zemanovi ještě čtyři roky z jeho druhého volebního období. Pochopitelně se kvůli zdravotnímu stavu hlavy státu začaly o možné nástupce zajímat sázkové kanceláře, ale logicky by přeci Zemanův přítel měl veškeré spekulace o jeho předčasném konci ve funkci spíše dementovat, nebo se alespoň k možnému nástupnictví nevyjadřovat.

Nabízí se tedy otázka, zda Klaus neví něco víc. Se Zemanem se v poslední době setkával celkem často, a ne vždy to bylo pouze formálně. Je tedy třeba možné, že mu prezident vyzradil nějaké tajemství, týkající se jeho zdraví a naznačil, že je nejvyšší čas se začít připravovat na možnou nutnou „změnu stráží“.

Lehce by tomu nasvědčovala i mediální vystoupení Václava Klause, která v jednu dobu velmi zintenzivnila a exprezident se vyjadřoval de facto ke všemu. Je sice jasné, že Klaus se nikomu moc představovat nemusí, ale v rámci předpřípravy na možnou kampaň je lepší zůstávat v povědomí co nejdelší dobu a hlavně velmi viditelně.

Dalším možným scénářem by mohl být i takzvaný ruský model, kdy se po vyčerpání volebních období nechá prezident na pár let vystřídat někým jiným, aby se posléze opět vrátil do funkce. Vladimir Putin s Dmitrijem Medveděvem to předvedli mezi lety 2008-2012. Je ovšem velmi nepravděpodobné, že by se chtěl Zeman znovu ucházet o Hrad ve svých 84 letech.

Výhodou pro agenty Ruska v nejvyšších patrech naší politiky by byl fakt, že Klaus, stejně jako Zeman vzhlíží na Východ s uznáním a pokorou a například Ukrajina je podle něj původcem všech problémů v regionu, jelikož provokuje Rusko. Na Pražském hradě by tak pro Putina a spol. stále seděl spojenec a Martin Nejedlý a jemu podobní by zřejmě neměli problém stále prosazovat zájmy zcela nečeské.

Jediný lehký problém by zřejmě mohl být v kooperaci Klause s Andrejem Babišem. Bývalý premiér toho současného totiž někdy chválí a jindy kritizuje. Za předpokladu, že si ovšem oba vyjasní své priority a navzájem si předloží kvalitní nabídku, jak společně budou „fungovat“, není spolupráce vyloučená.

Například Klaus může oligarchovi slíbit, že ho nebude kritizovat a tiše nechá Babiše vládnout. Na oplátku by se v roce 2028 mohl stát novým adeptem na Hrad Václav Klaus mladší, jehož by podpořilo i hnutí ANO. Je to sice daleká budoucnost, ale plánovat se přeci musí. Navíc v pětiletkách se to již dříve „osvědčilo“.

Výměna Klause za Zemana by byla takříkajíc „kus za kus“. Ničeho dobrého bychom se nedočkali, jen by asi z éteru nezněla slova jako „passy“. Nejzajímavější by ovšem nepochybně byl střet Klause s Jaromírem Soukupem. Dva egomaniaci v jedné místnosti by jistě nabídli velkou podívanou. Toho se ovšem nedočkáme, protože minimálně ředitel TV Barrandov bude v roce 2023, kdy se patrně bude konat další prezidentská volba, už dávno zapomenutou figurkou. V lepším případě už neuslyšíme ani o Klausovi.

Není zde článek celý?