Kolikrát Trump neříkal pravdu? Spočítáno!

V roce 2018 americký prezident Donald Trump průměrně 15krát denně veřejně lhal. Informuje o výsledcích svého zkoumání deník The Washington Post.

Zvláštní program se zabýval výběrem a ověřením všech nedůvěryhodných prohlášení prezidenta. Podle něj celkově za rok Trump lhal 7 600krát. To je téměř třikrát více než v předchozím roce, kdy k tomu došlo 1 989krát.

The Washington Post zdůrazňuje, že Trump zahájil rok stejně jako předchozí, avšak v květnu „nabral rychlost“ na 200 — 250 nepravdivých prohlášení měsíčně. Jejich počet se v červnu zdvojnásobil a dosáhl 500, což deník spojuje s přípravami na průběžné kongresové volby, které se konaly v listopadu.

V září Trump lhal 600krát, v říjnu 1 200krát a v listopadu 900krát. Minulý měsíc se vrátil k počtu, který měl v květnu, tedy kolem 200.

The Washington Post dodává, že kolem čtvrtiny nepravdivých prohlášení udělal Trump během své předvolební kampaně, téměř stejný počet lží prezident uvedl během rozhovorů s novináři a 17 % lží zveřejnil na svém twitterovém účtu.

Trumpovy lži se týkají jak bezvýznamných, tak i důležitých událostí. Jmenovitě americký prezident nadále trvá na tom, že neplatil pornoherečkám, aby nemluvily o vztazích s ním, i když to potvrdil prezidentův bývalý právník Michael Cohen. Trump také neustále přehání různé ekonomické a politické údaje. Jako příklad The Washington Post uvádí vytváření pracovních míst prostřednictvím spolupráce se saúdskými společnostmi a vyřešení jaderné otázky Severní Koreje. Materiál také poukazuje na Trumpova nepravdivá prohlášení, které jsou věnovaná situaci s uprchlíky na hranicích s Mexikem.


Není zde článek celý?