Líbil se mi přitažlivý Arab, napsala na Twitter. „Slušní Češi“ s Konvičkou v čele reagovali hned

Studentka Valentina se na svém twitterovém účtu podělila o zážitek z letadla. Šest hodin vedle ní seděl inteligentní, přitažlivý muž, který ji zaujal. Jenomže se jednalo o Araba. Tento zdánlivý detail okamžitě vyprovokoval vlnu nenávistných komentářů z řad českých obránců tradičních hodnot s Martinem Konvičkou (ano, stále existuje) v čele. A byla to opravdu zarážející podívaná.

„Ještě jsem Vám nevyprávěla, kdo vedle mě seděl 6 hodin v letadle z Dubaje do Prahy. 25 let, 183 cm, inteligentní extrémně přitažlivý Arab. To si tak sedíte, koukáte před sebe a děláte, že byste ho samozřejmě nechtěli 6x zneuctít. Vždy na jiný způsob,“ napsala s nadsázkou na svůj Twitter Valentina, která netušila, co tím způsobí.

Prostitutka, co špatně skončí

Od té chvíle jí celé hodiny jen chodila upozornění z Twitteru. Reakce střídala reakci. A jaké byly? Některé extrémně sprosté, jiné ji označovaly přinejmenším za prostitutku, další jí věštily, jak strašně špatně skončí.

„Na Twitteru jsem velmi dlouhou dobu a podobné příspěvky, kdy až moc odhaluji své pocity, jsou u mě na denním pořádku. S mými sledujícími, kterých není nejméně, se tomu vždy přátelsky smějeme, diskutujeme, nikdy jsem od nikoho nezažila nadávání, ponižování, vysmívání se. Ano, občas se najde někdo, kdo se mnou nesouhlasí, ale zatím byl skoro každý schopen mi to slušně říci,“ popisuje Valentina pro deník FORUM 24.

Martin Konvička, který je známý tím, že si své osobní problémy léčí sexuálními narážkami, se samozřejmě ozval také. Ale nebyl ani omylem sám.

Nejčastější bylo označování Valentiny za prostitutku v kombinaci s rasistickými projevy některých – často velmi pravděpodobně pouze trollujících – účtů.

Valentinu sice zaskočila míra nenávisti, na druhé straně ale z vlastní zkušenosti ví, jak hluboce je rasismus v některých jejích spoluobčanech zakořeněn. „S podobnou nenávistí jsem se setkala, např. když jsem si dovolila jet na dovolenou do Tuniska a pak dala dvacet fotek na Facebook a pochvalovala jsem si, že jsem se měla ten týden dobře. To je holt stejný případ. No, to se také lidem nelíbilo a psali mi komentáře typu: Tak proč ses vracela zpět? / Kdoví, jestli by se ti líbilo, až by tě začali jako jejich třetí ženu mlátit. / Nechápu, proč provokuješ atd.“

Je ovšem třeba přiznat, že twitterová komunita se umí těch, kdo čelí vlně nenávisti, tak zastat. Jakmile byly některé nejhorší příspěvky často retweetovány, na Valentinině profilu se objevila velká spousta jejích zastánců, kteří za ní stojí. A těm také studentka poděkovala ve svém následném vyjádření.

„Bez vás bych teď chodila po bytě, dělala sice, že nic, ale byla úplně v p*deli (…)a nevěděla, jak se uklidnit. Nikdy na to nezapomenu, že se tohle na Twitteru stalo,“ uvedla Valentina.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?