Média: Polsko bude muset koordinovat svůj plynovod s Ruskem

Projekt vybudování plynovodu Baltic Pipe z Dánska do Polska bude muset být koordinován s Gazpromem, protože se prolíná s projektem Severní proud 2, píše britský deník Financial Times.

„Jedná se o technický problém, ale dokážu si představit, jak Gazprom odkládá své rozhodnutí nebo dělá celý proces časově náročnější,“ citují noviny analytika Roberta Tomaszewského.

Plynovod Baltic Pipe

Konečné rozhodnutí o financování výstavby Baltic Pipe bylo přijato koncem listopadu 2018, uvedl tehdy provozovatel polského plynárenského systému Gaz-System.

Mezi investory projektu patří společnost Gaz-System a dánský operátor Energinet.

Minulý týden polská společnost oznámila, že Evropská komise přidělí až 215 milionů eur na výstavbu plynovodu Baltic Pipe.

Bylo také uvedeno, že finanční prostředky budou přidělovány v rámci nástroje na propojení Evropy.

Prostředky budou odeslány na stavební práce, a to jak pro mořský plynovod, tak pro rozšíření a modernizaci polského plynovodu.

Severní proud 2

Projekt výstavby plynovodu Severní proud 2 zahrnuje stavbu dvou linií plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubických metrů plynu ročně na dně Baltského moře z Ruska do Německa.

Plynovod Severní proud 2 bude postaven vedle stávajícího plynovodu Severní proud. Měl by procházet územními nebo výhradními hospodářskými zónami Ruska, Finska, Švédska, Dánska a Německa.

Cena projektu se odhaduje na 9,5 miliard eur. Jediným akcionářem společnosti Nord Stream 2 AG je společnost Gazprom. Projekt je realizován společně s evropskými partnery Shell, OMV, Engie, Uniper a Wintershall.

Gazprom minulý týden uvedl, že stavební práce probíhají podle plánu.

Miller oznámil novinářům v lednu, že již bylo postaveno více než 20 % plynovodu.


Není zde článek celý?