Merkelová přiznala odpovědnost Německa za nacisty

Německá kancléřka Angela Merkelová přiznala plnou odpovědnost svého státu za zločiny nacistů v Řecku. Oznámila to na schůzce s řeckým prezidentem Prokopisem Pavlopulosem, informuje o tom portál Ekathimerini.

Řecký prezident využil okamžik a zopakoval požadavky Athén vůči Berlínu ohledně reparací za vojenské zločiny nacistů. Podle něj je nutné tuto otázku vyřešit kompetentně a na základě mezinárodních a evropských kulturních hodnot. V odpovědi Merkelová oznámila, že přiznává úplnou odpovědnost za zločiny nacistů v dobách třetí říše.

Lídři se také dotkli boje proti migrační krizi. Pavlopulos uvedl, že Merkelová v této otázce prokázala značné hrdinství. A reakce na krizi zvýšila její autoritu jako evropského lídra a stmelila Evropu. Kancléřka zase odpověděla, že chápe řeckou pozici a každá země musí přispět k řešení problému. Také se zmínila o současném značném zlepšení vztahů mezi oběma státy.

V říjnu 2018 německý prezident Frank-Walter Steinmeier poprosil Řecko o odpuštění za zločiny, které byly spáchané během nacistické okupace, informovala o tom televizní a rozhlasová společnost Deutsche Welle. Podle něj morální a politická odpovědnost Německa za tyto události nesmí být zapomenut.

Během 2. světové války bylo zabito 60-70 tisíc řeckých Židů.


Není zde článek celý?