Ministr zahraničí Íránu oznámil, že vítá vytvoření mechanismu kalkulace se třemi státy EU

Ministři zahraničí Francie, Německa a Velké Británie po prvním dnu neformální schůzky ministerstev zahraničí EU v Bukurešti informovali o vytvoření společného mechanismu kalkulací s Íránem. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf toto rozhodnutí uvítal.

„Írán vítá INSTEX — dlouho očekávaný první krok ke splnění závazků třetích zemí EU (pozn. vyjednávačů s Íránem) na zachování společného akčního plánu a garantování dividend pro Íránce poté, co USA nezákonně opět zavedly sankce. Jsme stále připraveni ke konstrukční společné práci s Evropou za stejných podmínek a se vzájemnou úctou,“ napsal Zaríf na svém Twitteru.

Vytvoření finančního mechanismu pro podporu kalkulací s Íránem po zavedení amerických sankcí bylo anoncováno už v září 2017 Velkou Británií, Německem, Francií, Čínou, Ruskem a Íránem ve společném prohlášení po ministerské schůzce v OSN.

Uvádí se, že INSTEX bude zpočátku zkoncentrován na nejvýznamnějších pro íránský národ sektorech, do kterých spadá farmaceutická produkce, lékařské zařízení a zemědělská produkce.

„INSTEX bude fungovat na základě nejpřísnějších mezinárodních standardech v otázkách boje s praním peněz a finančního terorismu a také při dodržování sankcí EU a OSN,“ je uvedeno v dokumentu.

Také je v dokumentu zdůrazněno, že skupina E3 (Francie, Německo a Velká Británie) je rozhodnuta rozšířit INSTEX na další evropské státy, které budou mít zájem.


Není zde článek celý?