MZV ČR se postavilo proti zneužití jména Jana Palacha na italském koncertu neofašistů

Ministerstvo zahraničí České republiky informovalo, že české velvyslanectví v Itálii je v kontaktu s vedením provincie Verona ohledně zamezení zneužívání jména Jana Palacha u příležitosti připravovaného koncertu kapel spojovaných s krajní pravicí. O události informuje zpravodajský portál ihned.cz.

Jedná se o koncert plánovaný na 19. ledna pod záštitou provincie Verona.

Podle portálu se řada českých občanů a organizací kvůli koncertu obrátila na českou ambasádu v Římě. Na stránkách Ministerstva zahraničních věcí se objevilo vyjádření k avizovanému koncertu ve Veroně.

​„Velvyslanectví ČR dané záležitosti věnuje velkou pozornost a je v kontaktu s předsedou provincie Verona s cílem zamezit zneužívání jména Jana Palacha v nepřijatelném kontextu,“ uvádí se ve zprávě.

Velvyslanectví České republiky v Římě ve své zprávě zdůraznilo, že Jan Palach je pro českou veřejnost v současnosti symbolem hlubokého mravního étosu. „Vzhledem k blížícímu se 50. výročí jeho smrti a vzpomínkovými a diskusními akcemi, které se v této souvislosti budou konat v Itálii, apeluje velvyslanectví ČR na respekt k památce Jana Palacha a k jeho mravnímu poselství,“ uvedla česká ambasáda.

List La Repubblica zveřejnil informace o koncertu, na kterém vystoupí skupiny oblíbené mezi stoupenci italské krajní pravice. Podle médií plánovaná akce vzbudila nesouhlas části českých či italských politiků. Podle italského deníku se místní neofašisté delší dobu snaží přivlastnit odkaz Čecha, který se před 50 lety upálil na protest proti okupaci tehdejšího Československa sovětskými vojsky.


Není zde článek celý?