Na francouzském pobřeží se objevila ponorka z první světové války

Na jedné z pláží severní Francie se objevily trosky německé ponorky z dob první světové války. Kovový rám, který je dlouhý padesát metrů, byl dlouhou dobu skryt v bahnu a díky silnému odlivu byl vyplaven na pláž poblíž města Wissant. Informovala o tom televizní stanice Euronews.

Podle odhadů historiků byla tato ponorka pravděpodobně zničena v červenci roku 1917, a to kvůli špatnému výpočtu v navigaci.

„Byla to minonoska, která byla určena k tomu, aby rozmisťovala miny. K tomu však bylo zapotřebí přiblížit se k pobřeží. V té době se na otevřeném moři, od Anglie do Francie, v rámci boje proti ponorkám natahovaly sítě,“ vysvětlil místní průvodce Vincent Schmitt.

Schmitt se domnívá, že když ponorka uvázla na mělčině poblíž pláže, její posádka se evakuovala. Následně byla ponorka odpálena, aby ji nedobyl nepřítel. Hluk však zaujal vojenskou hlídku, která na břehu brzy zadržela německé námořníky.

Trosky německé ponorky z dob první světové války na francouzském pobřeží

©
AFP 2018 / Denis Charlet
Trosky německé ponorky z dob první světové války na francouzském pobřeží

Podle informací se však nejedná o ojedinělý případ. V září minulého roku našli potápěči v blízkosti belgického města Oostende zachovalé trosky ponorky, která se potopila za první světové války v Severním moři. Všech třicet tři členů posádky však loď nestihlo opustit.


Není zde článek celý?