Německé MZV považuje dopisy velvyslance USA o Severním proudu 2 za provokaci

Ministerstvo zahraničí Německa zhodnotilo dopisy velvyslance USA v SRN Richarda Grenella německým společnostem, jež se účastní projektu Severní proud 2, jako další provokaci, píše list Handelsblatt s odkazem na vlastní zdroje.

V médiích se dříve objevily zprávy, že Grenell odeslal dopisy několika německým společnostem, ve kterých naznačil možnost zavedení amerických sankcí kvůli podpoře výstavby plynovodu. Velvyslancův mluvčí vysvětlil, že to není třeba vnímat jako hrozbu, ale jako jasný projev politiky USA.

Podle údajů listu Handelsblatt se společnosti, jež dostaly tyto dopisy, obrátily na ministerstvo zahraničí kvůli konzultaci. Poradili jim tam, aby se zdržely odpovědi.

Časopis Spiegel napsal, že úřad federální kancléřky a německé MZV hodlají v pondělí projednat otázku možné reakce na Grenella a jeho nové provokace, a podobu této reakce.

Projekt Severní proud 2 předpokládá výstavbu dvou linek plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubíků plynu ročně od pobřeží RF přes Baltské moře do Německa.

Proti vystupuje aktivně Ukrajina, která se obává ztráty příjmů z tranzitu ruského plynu, a řada evropských států, zejména Polsko, Lotyšsko a Litva, a také USA, které prosazují vlastní zkapalněný zemní plyn. Označují projekt za politický a ohrožující energetickou bezpečnost Evropy.


Není zde článek celý?