Německé úřady chtějí zlepšit politické vztahy s Moskvou

Východní výbor německé ekonomiky zveřejnil programový dokument, v němž vyzval německé úřady, aby obnovily kontakty s Ruskem na nejvyšší úrovni, uvedl časopis Der Spiegel. S cílem vyhovět Berlínu i Moskvě se byznysmeni pokusili „udělat provaz“.

Německý byznys vystupuje za obnovení kontaktů s Ruskem na nejvyšší úrovni, uvedl Der Spiegel.

„Velmi užitečné by byly roční summity EU a Ruska a také obnovení německo-ruských vládních konzultací“, uvádí se v programovém dokumentu Východního výboru německé ekonomiky.

Oba formáty spolupráce byly zrušeny po vojenském zasahování Ruska do událostí na Krymu a na východě Ukrajiny, uvádí časopis.

Ve výboru se také odvolali na ministra zahraničních věcí Heika Maasa, který se vyslovil pro vypracování „nové východní politiky“ zejména „v souvislosti s nebezpečným mlčením Washingtonu a Moskvy“.

V dokumentu je uváděno 15 oblastí, v nichž by mohly Německo a Rusko prohloubit spolupráci, například v rozvoji digitálních technologií, podpoře střední třídy a energetické politice. Byznysmeni se vyslovili rovněž pro vytvoření jednotného ekonomického prostoru mezi EU a Eurasijským ekonomickým svazem.


Není zde článek celý?