Odborník zhodnotil bojeschopnost venezuelské armády

Venezuelská armáda je ve srovnání s armádami USA a Brazílie slabá, je ale bojeschopná ve srovnání s armádou sousední Kolumbie, oznámil Sputniku v úterý náčelník hlavní správy pro mezinárodní vojenskou spolupráci Ministerstva obrany Ruska v letech 1996 až 2001, generálplukovník Leonid Ivašov.

Dříve v interview pro Sputnik venezuelský prezident Nicolás Maduro prohlásil, že Venezuela plánuje i nadále dostávat od Ruska nejmodernější zbraně. Podle jeho slov má Venezuela plány další spolupráce s Ruskem pro zdokonalování protivzdušné obrany, dělostřelectva a raketové techniky. Jak řekl Maduro, podobné zbraně přicházejí z Ruska stále.

„Jsou to zákonné dodávky na základě patřičných dohod. Rusko dodává do Venezuely zbraně pro pozemní vojska a PVO. Stav armády a její síla se dají zhodnotit jen ve srovnání s pravděpodobným nepřítelem. Pro někoho je venezuelská armáda silná, pro armádu USA, které stojí za výměnou moci ve Venezuele, je ale slabá. Je také slabá ve srovnání s armádou sousední Brazílie, je ale zcela bojeschopná ve srovnání s kolumbijskou armádou,“ řekl Ivašov.

Vyslovil také obavy ohledně pravděpodobného rozdělení venezuelské armády na „rudé“ a „bílé“ v podmínkách výměny moci.

„To hlavní je, aby nedošlo ve venezuelské armádě k rozdělení — je totiž pravděpodobné, že bude rozdělena na ‚rudé‘ a ‚bílé‘. Zatím ale zůstává větší část věrná Nicolási Madurovi,“ dodal Ivašov.


Není zde článek celý?