Odpůrci EET mají další argument: Data kvůli zařízením Huawei míří do Číny

Odpůrci elektronické evidence tržeb (EET) tvrdí, že kvůli využívání zařízení čínské firmy Huawei Peking může mít přístup k obchodním tajemstvím. Ministerstvo financí tyto zprávy popírá. O případu informoval portál Aktuálně.cz.

Na problém upozornil dlouholetý odpůrce elektronické evidence tržeb Boleslav Buzek, předseda hnutí Radostné Česko, které vzniklo na základě stejnojmenné iniciativy namířené proti EET. Ten vidí problém v propojení čínské firmy Huawei se společností O2, která je klíčovým hráčem v elektronické evidenci tržeb.

„Jak je známo, exkluzivním dodavatelem provideru O2 je právě čínská firma Huawei. Jde především o routery. Nelze tedy vyloučit, že se čínská vláda nemůže dostat k datům z EET,“ cituje Aktuálně.cz Buzkovu zprávu.

Podle něj podnikatelé čelí stejným rizikům jako veřejná správa. Upozorňuje, že u firem může dojít k úniku obchodního tajemství. Ministerstvo financí však ujišťuje, že žádné nebezpečí nehrozí a veškerá data, která stát od podnikatelů získává, jsou chráněna přísnými bezpečnostními opatřeními.

„Pokud jde o volbu podnikatelů, jaké zařízení používají pro plnění svých zákonných povinností souvisejících s EET, Finanční správa jim nemůže nic nařizovat. To by odporovalo principu otevřeného řešení, na kterém je EET postavena,“ cituje portál Jakuba Vintrlíka z tiskového oddělení ministerstva.

V prosinci Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Podle úřadu jejich používání představuje bezpečnostní hrozbu.


Není zde článek celý?