Odvolání Ťoka by skvěle zakrylo odstranění nepohodlného Petříčka

Premiér Andrej Babiš připustil, že by jeho vláda mohla doznat několik kosmetických změn. Nejčastěji zmiňovaným ministrem „v ohrožení“ je pochopitelně Dan Ťok, ale možná ve větším ohrožení je šéf diplomacie Tomáš Petříček. Ten sice nedělá nic špatně, ale jeho některé výroky a činy se nelíbí na Hradě, v KSČM a ani Andreji Babišovi. Možná tak ministr dopravy bude součástí plánu, jak odstřelit právě Petříčka.

Ťok nemá ve své funkci co dělat už dávno. Bývalý šéf společnosti SKANSKA nenaplnil potenciál, který by měl mít z působení ve firmě, která se podílí na dostavbách a opravách dálnic. Místo toho předvedl, že i člověk, který zkazí, na co sáhne, může několik let bez problému fungovat jako ministr pod Babišovým vedením.

Premiér sice měl choutky ho vyměnit už při sestavování nového kabinetu, Ťok dokonce hovořil o svém dobrovolném konci, ale nakonec na „dopravě“ zůstal. Najednou znovunalezl u svého šéfa ztracenou důvěru a oba si plácli na další spolupráci. Ta se ovšem v novém roce může velmi rychle skončit.

Nejen proto, že ministra dopravy „kamenují“ všichni řidiči v zemi, a to nedělá dobrou reklamu mezi voliči ANO nejen hnutí, ale především Babišovi samotnému. Podstatnější však mohou být další dva aspekty. Ťok může hrát důležitou roli při premiérově prohlubování vztahu s komunisty, kteří volají po ministrově výměně, zároveň může jeho konec posloužit k dalším plusovým bodům z Hradu.

Rošáda na ministerstvu dopravy by totiž nemusela být jedinou vládní změnou. Pro Babiše je totiž daleko důležitější, stejně jako pro Miloše Zemana, zbavit se Tomáše Petříčka. Šéf české diplomacie se totiž vymyká všem předpokládaným scénářům a v Černínském paláci začal praktikovat zahraniční politiku, za kterou není třeba se stydět.

Samozřejmě tak naštval hradního mocipána, který nemůže vystát, když někdo kritizuje Rusko, nebo se pokouší jakkoliv narušovat naši cestu na Východ. Babiš zase nemá rád, když někdo nechce pochopit, že on je jediným, kdo určuje zahraniční politiku České republiky. Problém je ovšem v tom, že Martinu Stropnickému to šlo vysvětlit jednou zmínkou v televizi, protože byl také nadšeným „aňákem“, kdežto Petříček kope za sociální demokraty.

Jejich předseda Jan Hamáček ovšem zřejmě nebude proti výměně ministra zahraničních věcí nic namítat. Babiš totiž jako argument k potřebné změně použije právě Ťoka. Ve stylu „my jednoho, vy jednoho“ šéfovi ČSSD vysvětlí, že to jinak nejde a na další debaty není čas, protože se musí makat.

Pokud tedy skutečně Dan Ťok ve funkci skončí, bude spíš důsledkem politikaření Andreje Babiše než proto, že jako ministr dopravy naprosto zklamal.

Není zde článek celý?