Po příteli Ruska Zemanovi v Bílém domě zjevně stále moc netouží

V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vystoupil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Mluvilo se o Zemanových zahraničních cestách (zatím se ví jen o pouhých pěti a to k sousedům a jedna bude tradičně do Číny). Došlo také na stále neuskutečněnou návštěvu Zemana v Bílém domě.

Dotaz: „Dlouho se řeší návštěva Miloše Zemana ve Spojených státech. Rýsuje se, že by to mohlo vyjít?“

Jindrák: „My samozřejmě o návštěvu usilujeme. Náš velvyslanec, můj předchůdce ve funkci Hynek Kmoníček, jedná s americkou stranou. Je ale důležité mít témata, abychom dokázali tu návštěvu naplnit obsahově. Mám na mysli bilaterální témata, která se mohou týkat třeba jaderné energetiky, vyzbrojování české armády a tak dále. Taková témata, která bychom mohli nabídnout s čistým svědomím, že budeme schopni tuto nabídku nějakým způsobem naplnit a slib dodržet. A já si nejsem jistý u žádných z těch velkých témat, že jsme v současnosti tak daleko.“

To je opravdu zajímavé. Zeman už je ve funkci pátým rokem. Že o momentální hlavu státu nebude mít zájem Barack Obama, jehož velvyslanci Zeman zakázal vstup na Hrad, je celkem pochopitelné. Podle Zemanových výroků to ale vypadalo, že Trump už se nemůže dočkat, až vzácného hosta uvidí. Načež se nestalo nic. To zdůvodnění je značně rozpačité. Velvyslanec Kmoníček se snaží, ale není úspěšný. Zeman nejspíš pro Bílý dům není zajímavý. Hledají se údajně témata, ale nějak se zatím nic nepřipravilo.

Ta zápletka ale nebude moc složitá. Zeman prostě nemá dobrou pověst. Je znám jako Putinova postavička a exponent ruských zájmů. Donald Trump stále čelí podezření, že Rusové si jeho volbu nejen přáli, ale také na ní aktivně pracovali. V takovém případě asi není nutné se potkat s někým, kdo kremelské ovlivňování přímo ztělesňuje. Zeman je na straně ruských zájmů ohledně dostavby jaderných bloků u nás, chtěl, aby byl hacker Nikulin vydán do Ruska a ne do USA, věří zjevně víc ministru Lavrovovi než spojencům, prostě je to divný člověk. A nemá celkem nic, co by mohl nabídnout.

Proč s takovým nevýznamným člověkem, který ani není moc zábavný, ztrácet čas?

Není zde článek celý?