Podle moskevského patriarchy mohou smartphony urychlit příchod Antikrista

Kdo má rád změny a trochu rozruchu, přijde si zřejmě brzo na své. Lze totiž očekávat příchod Antikrista. A přispějí k tomu smartphony, přesněji řečeno závislost na nich a na dalších moderních technologiích. Sdělil to moskevský patriarcha Kirill.
Uživatelé na ruských sociálních sítích na to reagovali různě, někdo s humorem, jiní obvinili církev z posluhování režimu.

Patriarcha Kirill v rozhovoru pro ruskou státní televizí uvedl, že uživatelé smartphonů by měli být opatrní při používání celosvětové sítě těchto přístrojů, neboť představují „příležitost získat globální kontrolu nad lidstvem“.

„Antikrist je osoba, která bude v čele celosvětové sítě, ovládající celé lidstvo,“ prohlásil. „Pokaždé, když použijete svůj přístroj, ať se vám to líbí nebo ne, ať zapomenete na svou polohu nebo ne, někdo dokáže přesně zjistit, kde jste, přesně i to, jaké jsou vaše zájmy a přesně i to, čeho se bojíte. Pokud ne dnes, pak zítra se objeví metody a technologie, které neposkytují pouze přístup ke všem informacím, ale umožní také použití těchto informací.“

Podle něj pak bude v rukou některých lidí soustředěna velká moc, protože získají poznatky o tom, co se ve světě děje. „Taková kontrola z jednoho místa věští příchod Antikrista.“

Patriarcha Kirill uvedl, že jeho církev není proti „technologickému pokroku“, spíše proti „vývoji systému, který je zaměřen na ovládání identity člověka“.

Všechny uživatele sociálních médií o tom ale nepřesvědčil.
„Církev není proti vědě a technologickému pokroku, ale je znepokojena svobodou jednotlivce. Jo, jistě,“ souhlasil ironicky jeden uživatel Twitteru.

„Usmívat se, vyletí Antikrist!“ okomentoval další člověk fotografii, na které si jedna žena pořizuje selfie se samotným patriarchou.

Můžeme si z toho vybrat, co chceme. Patriarcha má samozřejmě pravdu, že lidé sami poskytují na sítích ohromné množství informací, které pak jiní mohou použít a to ne zrovna v jejich prospěch.

Je tady ale ještě jedna věc. Patriarcha Kirill je, jak dobře známo, velmi blízký prezidentu Putinovi. Mnoho ruských ortodoxních duchovních se velmi ztotožňuje s Putinovou nacionalistickou agendou. V Rusku se však objevuje tendence internet zkrotit a státní orgány se údajně pokoušejí o vytvoření nezávislého ruského internetu. Tak je tomu ostatně i v Číně a je známo, že odborníci z obou zemí o této elektronické velké čínské zdi diskutují.

„Zakazují v Rusku mezinárodní internet, aby z něj nevycházel Antikrist,“ konstatoval jeden uživatelů stále ještě otevřené sítě.

Někoho by snadno mohlo napadnout, že by Antikrist tolik nevadil, kdyby sídlil v Kremlu nebo někde v budovách ruských tajných služeb. Tam by taky rádi věděli, kdo kde je a čeho se bojí. Moderní komunikační technologie, pokud nebudou pod kontrolou režimu, mohou znamenat svobodnou výměnu nekontrolovaných a neschválených informací. Mohou také sloužit k tomu, že se občané mohou rychle svolat na nějaké místo a varovat se před nebezpečím. Také vyhnanství někam do odlehlých koutů dost velkého Ruska ztratí pak svůj hlavní smysl, totiž izolovat vzpurného jedince od dalších neposlušných lidí.

Kdyby o nebezpečí světové sítě mluvil nějaký nezávislý psycholog nebo sociolog, vyznělo by to jinak, než když to řekne hlava ideově zaměřené instituce, která slouží autoritářskému centralizovanému státu. Pak může někoho snadno napadnout, co chtěl patriarcha asi doopravdy sdělit.

Není zde článek celý?