Polský premiér připomněl, že za holocaust nese odpovědnost nacistické Německo (FOTO)

Svět by neměl zapomínat na to, že za holocaust nese odpovědnost nacistické Německo. V neděli to přo příležitosti 74. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Brzezinka) prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki.

„Němečtí fašisté krmili nacistickou ideologii. A právě z tohoto státu přišlo veškeré zlo, na které bychom neměli zapomínat. Jinak se zlo vrátí,“ řekl Morawiecki na ceremoniálu v historickém městě Osvětim.

„Musíme se dívat pravdě přímo do očí. A to celé té pravdě,“ dodal.

Auschwitz-Birkenau (v polském městě Osvětim) byl největším vyhlazovacím nacistickým táborem, a proto je dnes považován za hlavní symbol holocaustu. V tomto táboře zahynulo v letech 1941-1945 asi 1,4 milionu lidí, z nichž přibližně 1,1 milionu byli Židé. Tábor byl osvobozen dne 27. ledna 1945 sovětskými vojáky. V roce 1947 bylo na místě bývalého nacistického koncentračního tábora vytvořeno muzeum. Tento koncentrační tábor byl v roce 1979 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Vězni koncentračního tábora Osvětim

©
Foto :
Vězni koncentračního tábora Osvětim
Hlavní vstup na území koncentračního tábora Osvětim

©
Sputnik /
Hlavní vstup na území koncentračního tábora Osvětim

Den osvobození tábora, tedy 27. leden, byl na základě rozhodnutí Valného shromáždění OSN uznán v roce 2005 Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu.


Není zde článek celý?