Pompeo okomentoval stažení vojsk ze Sýrie

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že stažení amerických vojsk ze Sýrie nic nezmění na schopnosti země provádět potřebné vojenské akce. Informovala o tom ruská média.

Mike Pompeo dále poznamenal, že cílem USA je úplné odstranění přítomnosti íránských sil v Sýrii.

„Je to ambiciózní cíl, ale je to náš cíl. Je to naše mise. Metody, které budeme používat, jsou různé. Skutečnost, že pár tisíc vojáků v uniformách opouští Sýrii, je taktická změna. A to skutečně nic nezmění na naší schopnosti pokračovat v provádění vojenských operací, které jsou zapotřebí,“ prohlásil Pompeo během rozhovoru s novináři v Abú Zabí.

Podle jeho slov Spojené státy chtějí, aby se Írán choval jako normální země.

V polovině prosince 2018 americký prezident Donald Trump oznámil vítězství nad Islámským státem (IS, teroristická organizace zakázaná v Rusku) v Sýrii. Zároveň uvedl, že to byl jediný důvod, proč se americká armáda v zemi nacházela. Později mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že Spojené státy začaly své vojáky ze Sýrie stahovat, ale vítězství nad Islámským státem neznamená konec koalice. V pátek 11. ledna nejmenovaný americký vojenský představitel prozradil televizní stanici Fox News, že USA sice stahují vojenskou techniku ze Sýrie, ale vojska tam zatím stále zůstávají.


Není zde článek celý?