Pompeo přijel na návštěvu do Saúdské Arábie

Poté, co se americký ministr zahraničí Mike Pompeo zúčastnil strategického dialogu s představiteli Kataru v neděli večer, dorazil na návštěvu do Saúdské Arábie, která před více než před rokem a půl přerušila vztahy s Dauhá, informovalo Ministerstvo zahraničí Saúdské Arábie na Twitteru.

Rijád se stal dalším místem Pompeova týdenního „arabského turné“, během kterého plánuje navštívit všech šest zemí Perského zálivu, aby si promluvil s jejími představiteli o krizi v Kataru. Před Saúdskou Arábií se Pompeo zúčastnil konference strategického dialogu mezi Katarem a Spojenými státy a setkal se s emírem Tamímem ibnem Hamadem Al Sáním. Do Kataru dorazil z hlavního města Abú Zabí, kde se stejně jako v Saúdské Arábii staví proti obnově vztahů s Dauhá. Posledním bodem turné Pompea bude Kuvajt, který převzal úlohu mediátora při řešení konfliktu mezi Katarem a jeho sousedy.

Dříve americký ministr zahraničí uvedl, že konflikt mezi Dauhá a ostatními zeměmi Perského zálivu je příliš dlouhý a neshody mezi zeměmi tohoto regionu neprospívají mnohostranným vztahům ve světle společných výzev. Na začátku roku plánovaly Spojené státy summit za účasti vůdců zemí Perského zálivu v Camp Davidu.

Podle saúdského ministerstva zahraničí Pompea přivítal na letišti ministr zahraničních věcí Adel al-Džubajr a velvyslanec království ve Spojených státech, syn krále Khalid bin Salman.

Nedávno byl však Al-Džubajr odvolán z funkce ministra zahraničí a novým ministrem by jmenován bývalý ministr financí Ibrahim Al-Assaf, který ho nahradil. Nicméně, podle zprávy saudských médií, al-Džubajr bude i nadále vést zahraniční politiku království a soustředit se výlučně na politické aktivity.


Není zde článek celý?