Poprask v Německu: Hackeři ukradli citlivá data kancléřky a dalších politiků

Údajů o stovkách německých politiků, řady jejich dokumentů s adresami, čísly kreditních karet a dalšími osobními daty, se zmocnili hackeři. Svou kořist zveřejnili na internetu. Informaci německého rádia rbb potvrdily některé politické strany. Podle televizní stanice n-tv se terčem útoku stali poslanci všech parlamentních stran s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo.

Podle televizní stanice n-tv je na seznamu obětí hackerského útoku i kancléřka Angela Merkelová, prezident Frank-Walter Steinmeier nebo šéfky CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová a SPD Andrea Nahlesová. V případě kancléřky se na internetu objevilo číslo jejího faxu, e-mailová adresa a několik dopisů. Bulvární deník Bild s odvoláním na bezpečnostní zdroje napsal, že chráněná vládní síť napadena nebyla.

Rádio rbb uvedlo, že unikla řada interních stranických dokumentů, například seznamy členů stran a jejich adres. V řadě textů jsou citlivé osobní údaje, na internetu se objevily také obsahy soukromých chatů poslanců s jejich rodinnými příslušníky, dopisy, účty nebo kopie občanských průkazů zákonodárců.

Německá vláda prověřuje zdroj úniku informací a úřady se snaží o to, aby zveřejněná data ze sítě co nejrychleji zmizela. Spolková ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová označila krádež dat za závažný útok, jehož původci chtějí poškodit důvěru v německou demokracii a její instituce.

Kdo je za masivní únik informací zodpovědný, není podle stanice rbb zatím jasné, stejně jako to, co bylo cílem jejich odkrytí. Zdá se nicméně, že hackeři na internet pověsili všechno, k čemu se jim podařilo dostat. Jasné není ani to, odkud ukradená data pocházejí. Podle rbb množství zveřejněných dokumentů naznačuje, že nejsou z jednoho zdroje. Novináři mezi zveřejněnými dokumenty nenašli žádné politicky třaskavé materiály.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?