Praha vyměnila pozemky pro areál v Letňanech za vnitřní okruh, tvrdí Babiš. Hřib úřednické ghetto odmítá

Hlavní město poskytne státu pozemky v Praze-Letňanech pro vybudování vládní čtvrti pro 10 000 státních úředníků, kam se přesune ministerstvo pro místní rozvoj a desítky dalších státních složek. Na pozemcích má vzniknout také nová nemocnice a byty. Ve středu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) a zástupci metropole. Vláda do 14 dnů pošle městu konkrétní nabídku. Pražský primátor Zdeněk Hřib ale uvedl, že úřednické ghetto v Praze nechce.

Praha za to chce výměnou zaplatit dokončení městského okruhu za 60 miliard korun, odprodat kasárny v Karlíně a převést budovy Nemocnice Na Bulovce, ze které chce vybudovat byty.

Zatím není jasné, jak konkrétně by se výměna měla uskutečnit. Město podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) zatím ani neobdrželo seznam nemovitostí, kterých by se přesun úředníků měl týkat.

„Úřednické ghetto v Letňanech podle představ premiéra Andrej Babišnechceme. Na tom se nic nemění ani po dnešní schůzce. Pokud má pan premiér zájem spolupracovat na naší vizi města krátkých vzdáleností (vybudování čtvrti s nemocnicí, byty, parkem, školou a administrativními budovami), ať zafinancuje Městský okruh za 60 miliard. Podpoří tím dopravní obslužnost, která bude i pro danou oblast důležitá,“ napsal na svém facebookovém profilu.

Co se týče přesunu státních úředníků do nových prostor, nejdřív potřebujeme vědět, co z toho bude mít Praha. Proto požadujeme od pana premiéra seznam nemovitostí, které se mají uvolnit, a plán jejich využití. To zatím nemáme, a tak nemohlo dojít k dohodě. Nechceme Prahu plnou prázdných budov!

Šéfka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu uvedla, že dohromady se má transakce týkat 115 budov, z nichž 90 se má vyprázdnit a do zbytku se přesunou zaměstnanci z jiných úřadů. Historicky cenné objekty, jako je Nosticův palác, si stát nechá, zbytek chce prodat.

Magistrát trvá na tom, že na vybudování nové čtvrti bude vypsána dvoukolová architektonická soutěž. Podle prvního náměstka primátora Petra Hlaváčka (za Spojené síly pro Prahu) se jak administrativní, tak byty a nemocnice na parcely bez problémů vejdou. Problémem může být dopravní obslužnost, což je také důvod, proč město od státu požaduje zaplacení okruhu.

 

Není zde článek celý?