Právník pracující pro Babiše měl pomáhat Huawei k zakázkám státu

Okolo Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka se trvale pohybují zajímaví lidé. Jedním z nich je i Květoslav Hlína. Právník, který pracoval pro několik společností Agrofertu, ve dvou byl i členem dozorčí rady. Podle Aktuálně.cz se Hlína možná dopustil střetu zájmů, když v letech 2016 a 2017 pracoval současně pro firmu Huawei i pro podniky vlastněné státem a Prahou, které od Huawei nakoupily technologie. Zjevný střet má být navíc potvrzen dodatkem smlouvy, kterou měl Hlína s Huawei.

Dodatek podle Aktuálně.cz hovoří o otevřeném lobbingu za čínskou technologickou firmu. Za své služby měl Hlína dostávat 350 tisíc Kč měsíčně.  A lobbing to měl být úspěšný. Huawei v době, kdy pro ni Hlína pracoval, získala zakázky od ČD-Telematika i Pražského dopravního podniku, pro které Hlína rovněž pracoval.

Hlínu, Babiše, Huawei a zakázky spojuje ještě jedno jméno. Martin Gillar. Ten řídil Pražský dopravní podnik v době, kdy zde získala zakázky společnost Huawei i advokátní kancelář Květoslava Hlíny. Gillar u Hlíny dříve pracoval jako koncipient.

Právě v DPP měl mít Hlína zásadní vliv. Pro iRozhlas to řekl Filip Humplík, člen dopravního výboru. „Podle mých informací je Květoslav Hlína přítomen na všech zasedáních dozorčí rady, jedná místo předsedy představenstva Gillara, resp. žádné jednání se neodehrává bez něj. Není úplně standardní v žádné akciové společnosti, že právníci řeší věci místo představenstva. A mám pocit, že to se v současné chvíli v dopravním podniku děje,“ konstatoval v dubnu 2018 Filip Humplík. Zmínil se také o tom, že Hlína má mít v sídle dopravního podniku i svoji kancelář.

Hlína s Huawei ukončil spolupráci v roce 2017 údajně na základě toho, že o jeho aktivitách a propojení na politiky se stále více zajímali novináři. Nyní se ke kauze pro Aktuálně.cz nevyjádřil. Vzkázal jen, že jde o nepravdivé spekulace.

Není zde článek celý?