Předseda Mnichovské konference: Rusko a USA za rozpad Smlouvy nesou stejnou vinu

Předseda Mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger v zákulisí Světového ekonomického fóra v Davosu prohlásil, že Rusko a USA za rozpad Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) nesou stejnou vinu.

„Nejsem vůbec spokojen s touto situací. Je to dvojstranná smlouva mezi USA a Ruskem. Takže za ní obě strany smlouvy nesou odpovědnost. Nejsem spokojen s tím, jaký postoj mají USA k této otázce. Netěší mě ani ruský postoj. Proto si myslím, že Rusko by mohlo mnohem dříve, mnohem silněji a jasněji odpovědět na obvinění USA z porušení smlouvy. Tak, aby to vyvolalo důvěru,“ řekl Ischinger.

Podle něj ani Rusko, ani USA neudělaly všechno možné pro záchranu INF. Zdůraznil, že Rusko a USA při moderních technologií potřebují rakety středního doletu, aby hájily své zájmy v Asii.

Včera ruské ministerstvo obrany provedlo brífink pro zahraniční vojenské atašé a média. Úřad ukázal charakteristiky 9M729, které dokazují, že raketa, jež znepokojuje USA a kvůli které se znovu rozhořel konflikt o INF, odpovídá závazkům Smlouvy. Představitelé EU a NATO byli pozváni stejně jako vojenští atašé USA, Velké Británii, Francii, Německa a dalších evropských zemí, nicméně se brífinku ruského resortu nezúčastnili.


Není zde článek celý?