Premiérka Mayová odmítla druhé referendum o brexitu

Theresa Mayová opět odmítla možnost druhého referenda o brexitu. Premiérka v pondělí odpoledne přednesla Parlamentu takzvaný plán B pro ochod Velké Británie z EU. Podle očekávání usiluje o návrat k jednacímu stolu s Evropskou unií. Mezitím také opět jasně zavrhla nejenom možnost opakování referenda, ale také odvolání článku 50 o výstupu země z EU, jehož lhůta uplyne na konci března letošního roku.

Mayová podle svých slov nejdříve plánuje jednat s ostatními stranami a získat obecnou shodu v Parlamentu, i když bude více než 600 stránková dohoda velice obtížně reformovatelná v průběhu pouhých dvou měsíců, po jejichž uplynutí má dojít k faktickému vystoupení ostrovního království z Unie. Zde se jedná o velice šibeniční termín, pouhých 67 dní.

Dále premiérka opakovaně vyzvala opozičního lídra Jeremyho Corbyna k účasti na dalších vyjednáváních. Konsenzus mezi předsedy dvou nejsilnějších parlamentních stran tak panuje prozatím pouze na naplnění výsledků referenda z června roku 2016.

Předně by měla britská vláda zajistit volný obchod a setrvání občanů členských států v zemi bez dalších poplatků, které měly původně činit cca 2000 korun za formulář. Jedná se tak závěrem o dobrou zprávu nejenom pro české občany.

Mayová poslancům řekla, že od nich bude chtít vyjasnění jejich postoje ohledně sporné irské pojistky, která je součástí dojednané dohody o odchodu země z Evropské unie a má zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem. S těmito požadavky se pak hodlá vrátit do Bruselu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?