Primátor Hřib na vládní čtvrť sice ještě nekývl, ale Babiš už začal prezentovat úspěch

Primátor Prahy Zdeněk Hřib a premiér Babiš | FOTO: Facebook primátora Prahy

Ve středu večer vzrušila veřejnost zpráva, že se pirátský primátor Prahy Zdeněk Hřib dohodl s premiérem Andrejem Babišem na vybudování vládní čtvrti v pražských Letňanech. Tuto informaci přinesl radostným tónem Babišův server iDNES v 17.27 s titulkem „Praha kývla na vládní čtvrť, nemá být jen pro úředníky. Za okruh a kasárna“.

Následně přinesla v 17.54 Česká tisková kancelář zprávu opřenou o sdělení premiéra Babiše, v níž se uvádí: „Hlavní město poskytne státu pozemky v Praze-Letňanech pro vybudování areálu pro 10.000 státních úředníků, kam se přesune ministerstvo pro místní rozvoj a desítky dalších státních složek. Na pozemcích má vzniknout také nová nemocnice a byty. Praha za to chce výměnou zaplatit dokončení městského okruhu za 60 miliard korun, odprodat kasárny v Karlíně a převést budovy Nemocnice Na Bulovce, ze které chce vybudovat byty.“

Takovou interpretaci výsledků jednání mezi vedením hlavního města a předsedou vlády ovšem kolem osmé hodině večer částečně popřel Zdeněk Hřib na svém facebookovém profilu.

Primátor uvedl:

„Úřednické ghetto v Letňanech podle představ premiéra Andrej Babiš nechceme. Na tom se nic nemění ani po středeční schůzce.

Pokud má pan premiér zájem spolupracovat na naší vizi města krátkých vzdáleností (vybudování čtvrti s nemocnicí, byty, parkem, školou a administrativními budovami), ať zafinancuje Městský okruh za 60 miliard. Podpoří tím dopravní obslužnost, která bude i pro danou oblast důležitá.

Co se týče přesunu státních úředníků do nových prostor, nejdřív potřebujeme vědět, co z toho bude mít Praha. Proto požadujeme od pana premiéra seznam nemovitostí, které se mají uvolnit, a plán jejich využití. To zatím nemáme, a tak nemohlo dojít k dohodě. Nechceme Prahu plnou prázdných budov!“

K šíření zprávy, že již došlo k dohodě mezi Piráty a Babišem ohledně vládní čtvrti Hřib napsal: „Nedávno jsem psal takovej příspěvek, jak můžeme reálně bojovat proti fake news a byl tam jeden apel na editory a novináře: Novináři a editoři, nehoňte prosím čtenost používáním zavádějících bombastických “clickbaitových” titulků článků.

Milé servery… Praha na nic premiérovi nekývla…děkujeme za opravy ❤️🖤 

Primátorovo sdělení zhruba odpovídá i jeho předchozímu vyjádření pro reportérku deníku FORUM 24, v němž označil Babišovu představu úřednického gheta za naprosto špatnou pro hlavní město.

Ustoupila Praha Babišovi?

Po tomto informačním šumu se veřejnost oprávněně ptá: Kývla Praha Babišovi na jeho megalomanský projekt vládní čtvrti nebo nekývla. Zřejmý stav jednání je tedy asi tento:

Vedení Prahy, což je koalice Pirátské strany, Čižinského hnutí „Praha sobě“ a TOP 09 vyzvala premiéra k financování vnitřního pražského okruhu, což je legitimní požadavek, neboť vláda zafinancovala okruh i v případě Brna. K Babišově představě úřednického gheta se pražská koalice staví tak, že chce jeho představu posunout směrem k plnohodnotné městské čtvrti, která vedle administrativních budov bude zahrnovat také nemocnici a byty.

Babišovo píár: Vládní čtvrť bude

Premiér Andrej Babiš sice označil požadavky pražského vedení za příliš velké, ale dal zelenou dalšímu jednání, na němž by ale vedení Prahy chtělo předložit celou sérii informací a studií, kupříkladu ohledně osudu vyprázdněných budov v centru města. Zde zhruba končí věcná stránka případu a nastupuje politický marketing a píár.

Andrej Babiš totiž prodal zprávu ihned tak, že jeho sen o vládní čtvrti je již prosazen. Babišův web pak vytroubil do světa šéfův další úspěch. A aby premiér při tom všem nevypadal jako vyděrač, tak hned prezentoval bez mála jako vyděrače představitele vedení města, když uváděl, jak chce Praha od státu draze zaplatit za realizaci projektu vládní čtvrti.

Co k celé věci dodat? Snad jen to, že by si Piráti a jejich koaliční partneři měli dát dobrý pozor na metody předsedy vlády. Když mu podají prst, sežere hned celou ruku. Když mu kývnou na 40 procent jeho představ a budou chtít od něj důkladnou protislužbu, tak to bude ihned vykládat za svůj stoprocentní triumf s oprávněným očekáváním, že faktická realita postupně dotáhne takový mediální obraz, který Babiš vykresluje, protože má v komunikaci s veřejností obrovský náskok, který svoji majetkovou povahou odporuje pravidlům demokratické a liberální společnosti a také duchu našich zákonů.

Také stojí za zvážení otázka, zda Praha a stát mohou tvořit dvě obchodní strany takového kšeftu, k jakému se mezi primátorem a premiérem zjevně skutečně schyluje. Premiérovým úkolem je to, aby hájil veřejný zájem občanů Prahy stejně, jako je to úkolem primátora. Premiér je úředník a ne vládce, který si může přizpůsobovat stát a s ním i jeho hlavní město svému osobnímu naturelu. Jestli Andrej Babiš rád řídí své impérium ze sídliště, tak je to jen jeho věc a je absurdní, aby teď všichni další premiéři České republiky také řídili stát ze sídliště.

Zásadní stavby pražské infrastruktury vůbec nemají být předmětem obchodu, protože jde o prioritní veřejný zájem celé České republiky. Babišova vláda nemá co podmiňovat podporu pražského okruhu ústupky, jež by umožnily realizovat megalomanské vize člověka, který nechápe svoji roli předsedy vlády v demokratické zemi.

———————-

Komentář primátora Prahy Zdeňka Hřiba k jednání s premiérem Andrejem Babišem, který byl zaslán redakci deníku FORUM 24 ve večerních hodinách ve středu 30. ledna:

• Na místo úřednického ghetta jsme na jednání přišli s návrhem hezké nové čtvrti, ve které bude moderní nemocnice a vysoký podíl bydlení, škola, park a administrativní kapacity.
• Tímto mixem různých účelů užití dojde k podpoře konceptu města krátkých vzdáleností na místo vytváření monotematických čtvrtí.
• Konkrétní urbanistické řešení by mělo vzejít z mezinárodní dvoukolové architektonické soutěže.
• Jedná se komplexní problém směny majetku a pozemků s ÚZSVM a Magistrátem hl. m. Prahy.
• K dalším požadavkům Magistrátu patří převod státních nemovitostí v areálu nemocnice Na Bulovce ze státu na město, tak aby v tomto místě mohlo vzniknout dostupné bydlení v kombinaci se sociálními službami. Dále usilujeme o převod Karlínských kasáren na město tak, aby do nich bylo možné po rekonstrukci přesunout úředníky z nákladného pronájmu ve Škodově paláci.
• Čekal jsem, že dostanu seznam nemovitostí, ze kterých by se měli úředníci přesunovat a plán jejich dalšího využití, tento mi však paní ředitelka Arajmu odmítla poskytnout. Posouzení tohoto aspektu je ale pro nás zásadní. Nechceme, aby to dopadlo jako za Béma, který také plánoval sestěhovat úředníky na jedno místo s tím, že se vydělá na následných prodejích uvolněných nemovitostí. Po několika letech je výsledek ten, že úředníci plně sestěhovaní nejsou, část uprázdněných budov zeje prázdnotou a na místo úspory je to dražší než dříve. Vyvolává to ve mně obavu, že tento plán není připraven.
• V následujících 14 dnech by nám ÚZSVM měl doručit návrh nacenění hodnoty předmětných nemovitostí a poté o celé záležitosti budeme opět diskutovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?