Prozápadní šéf diplomacie Tomáš Petříček chce do vedení ČSSD

Do vedení vládní ČSSD by se mohl dostat prozápadně orientovaný ministr zahraničí Tomáš Petříček. Jak napsal server iDnes.cz, Petříček chce kandidovat na místopředsedu sociální demokracie. V pátek požádá o nominaci domovskou pražskou organizaci strany.

Petříček se pro své postoje v čele diplomacie nezamlouvá Pražskému hradu. Prezident Miloš Zeman ho označil za loutku Miroslava Pocheho, kterému Petříček v Evropském parlamentu dělal asistenta. Komunistům pak nevoní Petříčkova rétorika směrem k Rusku. Jeho kandidatura do vedení se nelíbí ani prozemanovskému křídlu uvnitř sociální demokracie. Negativně se vůči němu vymezil například známý severočeský poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Petříček není oblíbený ani u premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. V nemilost padl po vyjádření, že ČSSD by měla trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, ve které předseda vlády čelí trestnímu stíhání. Podle některých spekulací se na ose Zeman-Babiš potichu připravuje Petříčkova výměna ve vládě. Sám Babiš nicméně nedávno řekl, že případná rekonstrukce vlády bude na pořadu dne až po sjezdu ČSSD. Právě na něm by se Petříček mohl dostat do vedení strany.

Další novou tváří ve vedení ČSSD, která ve vládách s Andrejem Babišem bojuje o politické přežití, by se mohla stát ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Zatím získala jednu krajskou nominaci.

Není zde článek celý?