Rusko vytvořilo nový dokovací systém pro lodě na ISS bez ukrajinských částí

Byla dokončena výroba a pozemní testy nového dokovacího systému pro ruské kosmické lodě na Mezinárodní vesmírnou stanici, ve kterém nebyly použité součásti vyrobené na Ukrajině, je uvedeno na webové stránce holdingu Russian Space Systems.

„V uplynulém roce se Výzkumný ústav přesných přístrojů (je součásti holdingu Russian Space Systems Roskosmosu) dokončil výrobu a úspěšně provedl přejímací zkoušky nového digitálního zařízení Kurs-MKP. Jedná se o nejnovější systém pro dokování nákladních lodí a lodí s posádkou do ruského segmentu ISS,“ uvádí zpráva na internetových stránkách holdingu.

Ve zprávě je také uvedeno, že nové zařízení je mnohem efektivnější a přesnější než zařízení, které dnes provozuje ISS.

Dokovací systém Kurs

Systém Kurs v různých modifikacích byl od roku 1986 úspěšně používán v kosmických technologiích. Zařízení bylo vyvinuto na Ukrajině a až do roku 2002 se vyrábělo v kyjevském podniku Elmis. Od roku 2002 se vyrábějí v Rusku za použití ukrajinských komponent.

V roce 2016 byl oznámen vývoj systému Kurs-MKP, který nahradí systém Kurs-P na Mezinárodní vesmírné stanici. Nové zařízení je snadnější a třikrát úspornější, pokud jde o spotřebu elektrické energie než analogie předchozí generace.


Není zde článek celý?