Saúdská Arábie dokázala získat půjčku i po vraždě novináře

Saúdská Arábie prodala suverénní dluhopisy za 7,5 miliardy dolarů, píše The Wall Street Journal. Je to první podobný případ po říjnové vraždě novináře Džámala Chášukdžího.

Hlavními kupci euroobligací byly velké západní investiční banky a fondy: BNP Paribas, JPMorgan, HSBC, Citi a NCB Capital.

Investorům byly nabídnuty dluhopisy dvou vydání, se splacením v roce 2029 a 2050. Příjem z prvních má činit 4,48, z druhých 5,328 %. Je to přibližně stejně jako před vraždou Chášukdžího.

Znamená to, že státní dluh království je pro investory stále atraktivní pro investory nehledě na pokaženou pověst státu.

WSJ uvádí zejména postoj britské banky HSBS: vraždu novináře odsuzují, ale přitom přiznávají, že se podobné případy, stejně jako jiné porušování lidských práv, stávají také v jiných zemích.

Džámal Chášukdží, který strávil poslední léta života v USA, byl zavražděn na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu 2. října. Saúdská vláda nejdřív popírala samotný fakt vraždy, pak to přiznala, ale pořád trvá na nevině státu a úředních osob.


Není zde článek celý?