Senátor Růžička má novoroční přání. Otevřete Hrad lidem, píše Zemanovi

Jak je už každoročně zvykem, i v posledních dnech právě uplynulého roku přišlo do senátu novoroční přání podepsané osobně prezidentem republiky Milošem Zemanem. A právě to inspirovalo senátora Jiřího Růžičku (za TOP 09) k tomu, aby se i on spolu s místostarostou Prahy 6 Janem Lacinou (STAN) obrátil na hlavu státu pro změnu se svým přáním. S přáním, které s nimi ovšem nepochybně sdílí a ke kterému se připojují spousty svobodomyslných obyvatel naší země.

Nechte odstranit zábrany a vraťte Pražský hrad občanům,“ vyzývají oba politici prezidenta. „Připomínají nám to nejhorší z komunistických dekád – strach, nesvobodu a zvůli mocných!“

Pane prezidente, píšou doslova ve svém dopise,

léta svobody byli nejen obyvatelé Prahy 6 zvyklí využívat cestu přes Pražský hrad jako půvabnou trasu za prací, za bydlením i za přáteli. Váš předchůdce, první český prezident Václav Havel, věren svým postojům, totiž otevřel Pražský hrad veřejnosti. Chodit přes hradní nádvoří, projít se jen tak Jelením příkopem či posedět pod Masarykovou lípou, byla opravdová radost.

Smutný byl naopak Pražský hrad za Havlova předchůdce – prezidenta Husáka. Tehdy nás odděloval od ostatní Evropy ostnatý drát a většina areálu Pražského hradu byla symbolicky rovněž nepřístupná. Jak skončil Husákův režim, který se tak bál pouštět naše občany nejen do hradních zahrad, ale i za hranice státu, víte sám nejlíp. Zhroutil se sám do sebe.

Stalo se tak jen pár dní po pádu Berlínské zdi. Nebylo tehdy většího symbolu „železné opony“ mezi ruským totalitním impériem, do kterého jsme bohužel patřili i my, a svobodným světem, než byla právě ona, nebylo příznačnějšího místa rozdělení, než slavný přechod Checkpoint Charlie, který jako výstraha a symbol té nepochopitelné doby zůstal zachován dodnes.  

Rádi bychom Vás, pane prezidente, ujistili, že jsme si během svého života užili hraničních přechodů a kontrol do sytosti. Kontrolní stanoviště u vchodu do Pražského hradu, která nechala vaše kancelář zřídit a která dnes brání přirozenému průchodu celým areálem, připomínají několika generacím to nejhorší z komunistických dekád – nesvobodu, strach a zvůli vládnoucích…

Posíláme Vám proto, pane prezidente, veřejně toto naše novoroční přání: Nechte odstranit zátarasy a vraťte Pražský hrad české veřejnosti.

Jiří Růžička, zastupitel MČ Praha 6 a 1. místopředseda Senátu PČR

Jan Lacina, místostarosta MČ Praha 6

A na svém facebookovém profilu Jiří Růžička dodává: „Jestli vás to štve také, tak to klidně sdílejte. Hezký nový rok 2019.“

A protože k novému roku neodmyslitelně patří naděje, zkusme si aspoň představit, jak krásné by bylo, kdyby se opevněný bunkr lemovaný nekonečnými frontami a obehnaný odpudivými zátarasy, v který Miloš Zeman své sídlo proměnil, změnil zase v příjemné místo pro nás pro všechny, v místo procházek a setkávání, kde už se k nám nikdo nebude chovat jako k nevítaným vetřelcům a potenciálním zločincům. Jednou se toho jistě dočkáme.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?