Státní dluh USA dosáhl za posledních 70 let svého maxima

Během vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa se státní dluh USA zvýšil o dva biliony dolarů a dosáhl tak za posledních 70 let svého maxima. Informovala o tom televizní stanice CNN.

Na konci roku 2018 činil státní dluh USA 21,974 bilionů dolarů. Když Donald Trump na začátku roku 2017 nastoupil do úřadu, byl dluh o více než dva biliony menší. Rozpočtový úřad Kongresu USA odhaduje, že státní dluh představuje asi 78 % HDP země, což je ta nejvyšší hodnota od roku 1950.

Pokud se situace nezmění, mohla by podle Kongresu výše dluhu do roku 2028 dosáhnout až 96 % HDP. Jeho velká část vznikne kvůli rekordní nízké sazbě daně z příjmů právnických osob, která se sníží na 20 %.

Kevin Hassett, předseda Rady ekonomických poradců Bílého domu, uvedl, že Trump je růstem státního dluhu velmi znepokojen. A údajně prezident požadoval, aby každé ministerstvo snížilo svůj rozpočet o 5 %.

Během předvolební kampaně v roce 2016 Trump slíbil, že se státního dluhu zbaví během osmi let. Výše dluhu skutečně začala počátkem roku 2017 klesat, ale následně začala kvůli změnám v daňové legislativě znovu růst.


Není zde článek celý?