Telička: Stačí, když si někdo dá dvě tři sklenice vína a v Hovorech z Lán něco plácne

Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička poskytl rozsáhlý rozhovor zpravodajskému serveru Forum 24. V něm se ostře ohradil proti prezidentovi ČR Miloši Zemanovi, který činí Česko v Evropské unii nečitelné. Zmínil se i o perspektivách EU a přerušení vztahů s Babišem.

V rozsáhlém rozhovoru, který byl zveřejněn v pondělí 28. ledna, Pavel Telička podrobně probral problematiku vyjednávání o brexitu a vysvětlil, proč je Česko v Evropě nečitelné.

Podle Teličky provést spořádaný brexit do konce března, jak je plánované, je takřka nereálné. Domnívá se, že Británie odejde bez dohody, kterou nahradí několik dílčích jednostranných právních kroků, jež by utlumily negativní dopady. Je ale toho názoru, že i přes velmi problematická vyjednávání jsou však vztahy mezi Londýnem a Bruselem poměrně na dobré úrovni.

„Když vezmeme v potaz, o jak zásadní krok se jedná, jsou ty vztahy dobré a v něčem možná i lepší než dříve,“ řekl Telička v rozhovoru pro Forum 24.

Dále upozornil, že po opadnutí migrační krize euroskeptické nálady znatelně zeslábly. „Podařilo se zmobilizovat síly, které jasně říkají, že členství v Evropské unii je strategickým zájmem naší země,“ řekl český europoslanec. Připustil však, že se evropští socialisté, lidovci a liberálové zbytečně tříští a nedokážou se na ničem podstatném shodnout. Krajní politické síly toho však rovněž nemají mnoho společného.

Podle něj přitom Česká republika není pro své evropské partnery čitelnou zemí. Může za to především prezident Miloš Zeman.

„Stačí, když si někdo dá dvě tři sklenice vína a v Hovorech z Lán něco plácne. Jak můžete být čitelní, když hlava státu hlásá, že je eurofederalista, a chová se úplně opačně?“ říká Telička.

Telička, který se stal europoslancem díky kandidatuře za hnutí ANO Andreje Babiše, vysvětlil, co ho vedlo k přechodu do opozice českému premiérovi. Tvrdí, že se příčinou staly způsob, jak Babiš řeší osobní problémy, jeho vztah k médiím, evropská politika hnutí ANO, odklon od původního programu a podpora kandidatury Zemana pro druhé volební období.

Podle něj frakce Evropského parlamentu ALDE, jejímž členem je i ANO, proti Babišovi nepostupuje dostatečně tvrdě.

„Já bych rozhodně neříkal, že Babiš je totéž co Orbán nebo Kaczyński. Ale v něčem rizika nejsou nepodobná a v něčem je to horší,“ řekl Telička.


Není zde článek celý?