To by byl masakr! Nepodařený slovensky terorista prozradil, kde chtěl odpálit nálož

V pondělí Městský soud v Praze začal veřejné hlavní líčení slovenského občana Dominika odsouzeného za přípravu teroristického útoku v České republice. Podle zpravodajského portálu Seznamzpravy.cz jedná se o první podobný případ na území Česka.

Pětadvacetiletý mladík byl zatčen policii poté, co v jeho bytě byli objevené chemikálie pro přípravu výbušnin a návodná videa k trestnímu činu. Podle portálu Dominik pracoval v provozovně rychlého občerstvení a jíž čtvrtým rokem žije v České republice, kam původně přijel za otcem. Na Slovensku mladík vystudoval střední odbornou školu a v sedmnáctí byl soudně trestán za ublížení zdraví a odsouzen k dvě stě hodinám obecně prospěšných prací. Do islámu se údajně konvertoval před několika lety a měl jméno Abdul Rahman.

Současně statní zástupce Dominika obžalován za podezření ve dvou trestných činech, za které mu hrozí až patnáct let vězení: příprava teroristického útoku a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv člověka. Mimo jiné během soudu zazněla informace, že na svém profilu na Facebooku Dominik sdílel fotografie a příspěvky, které podle státních orgánů propagovaly terorismus.

Před soudem Slovák prozradil, že před časem jako katolický ministrant na Slovensku hodlal spáchat útok v Prešově. Tvrdil na líčení, že tento plán měl v úmyslu ještě než se konvertoval do islámu. „Chtěl jsem dělat to, co dělal Islámský stát(*). Chtěl jsem tehdy také být mučedníkem,“ vyjádřil se u soudu Dominik. Následně doplnil: „Když jsem poznal, o čem islám opravdu je, tak už jsem něco takového udělat nemohl. Předtím jsem byl hloupý. Kdybych tehdy sám sebe potkal, musel bych se zmlátit.“

Dominik ovšem tvrdí, že v okamžiku jeho zadržení policií v Praze žádný útok neplánoval. Vysvětlil nebezpečný objev policii následně: „Chemikálie jsem si nakoupil, protože jsem s nimi chtěl více experimentovat. Dělal jsem pokusy se zábavní pyrotechnikou.“ První neveřejné líčení po zadržení mladého může proběhlo 3. Ledna letošního roku. Slovák se kvůli obviněním a vazbě stěžoval na u Ústavní soud, který ale jeho stížnost zamítl.

Před dvěma týdny za provedení teroristického útoku byl Krajským soudem v Praze nepravomocně odsouzen k čtyřletému vezení a ambulantní psychiatrické léčbě důchodce Jaromír Balda. Jeho čin spočíval v opakovaném pokácení na železniční trati stromu, do kterého následně narazil vlak a ohrozil desítky životů ho odsoudil soud.

*Islamský stát — organizace, kterou Nejvyšší soud Ruské federace uznal dne 29. prosince 2014 za teroristickou.


Není zde článek celý?