Trump by si měl dostudovat, jak je to s těmi kremelskými invazemi

Americký prezident Donald Trump na středečním zasedání své vlády vyjádřil pochopení pro sovětskou invazi do Afghánistánu v roce 1979.

„Důvod, proč Rusové byli v Afghánistánu, byl ten, že teroristé proudili do Ruska. Měli (Sověti) právo tam být,“ řekl Trump. Přítomným vysvětlil, že Rusko dříve bývalo Sovětským svazem a že ze Sovětského svazu udělal Rusko Afghánistán.

„Problém je, že to byl tuhý boj. A oni (Sověti) doslova zbankrotovali,“ řekl Trump s tím, že Sovětský svaz se následně rozpadl. „Mnoho oblastí, o kterých se můžeme dočíst, již nejsou součástí Ruska kvůli Afghánistánu.“

Takové řeči vzbudily značný údiv a to jak samozřejmě v Afgánistánu, tak i v Americe. U amerických spojenců by takové kuchyňské výroky měly vzbudit zděšení. Pokud jde o Američany, měl by jim vysvětlit, proč, když Sověti měli právo být v Afghánistánu, se to tak nelíbilo Ronaldu Reaganovi a proč tedy USA podporovaly tamní povstalce. V čem se zmýlila OSN, která invazi odsoudila.

Nejde jen o to, že Trump fantazíruje a neví nic ani o historii, kterou by si mohl osobně pamatovat. Nešlo o žádné afghánské teroristy pronikající do SSSR, ale Moskva chtěla posílit svůj loutkový režim. Stejně tak se SSSR nerozpadl kvůli trapnému neúspěchu svých vojáků, ale kvůli ekonomickému zhroucení. To bylo dáno nízkou cenou ropy a velkými výdaji na zbrojení, které už nešlo utáhnout. Rozpad byl podnícen i snahou řady národů konečně se zbavit nadvlády Moskvy. Trump spíš dělá dojem, že si připravuje půdu jak zdůvodnit stažení amerických vojáků ze Sýrie a Afghánistánu. USA ovšem rozpad nehrozí.

Snadno nás napadne, pro co všechno ještě může Trump projevit chápavost. Přesněji řečeno, kam všude smí podle něj Kreml vpadnout, třeba i na pozvání nějaké frakce jím zřízené strany a pak sdělit, že se vlastně bránil, nebo chtěl nastolit stabilitu a podobně.

A toho všeho Trump sděluje, jak skvělé dopisy dostává od Kim Čong-una, který ale zatím neprojevil žádnou snahu něco udělat pro likvidaci svých jaderných zbraní. Trochu to všechno připomíná nějaké temné sci-fi o americké budoucnosti, ale už to začíná být přítomnost.

Není zde článek celý?