Turecko nesouhlasí se zrušením dodávek S-400 jako podmínkou dodávek Patriotů

Turecko je ochotno zvážit nabídku USA na dodávku protivzdušných systémů Patriot, ale považuje za nepřijatelnou podmínku zrušení koupě ruských S-400, prohlásil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu.

„Turecko možná v budoucnu koupí systémy Patriot, ale nepovažuje to za možné, bude-li podmínkou odmítnutí S-400,“ prohlásil Çavuşoğlu v přenosu televize NTV.

Agentura Anadolu dříve informovala. že americká delegace předala Turecku nabídku na prodej systému Patriot. Skládá se ze čtyř radiolokačních stanic AN/MPQ-65, 10 antén, 20 odpalovacích zařízení M903, testovacího a dalšího zařízení.

Agentura Pentagonu pro spolupráci v obraně a bezpečnosti předtím sdělila, že Ministerstvo zahraničí USA schválilo eventuální prodej systémů protivzdušné obrany Patriot s příslušným zařízením v celkové částce 3,5 miliardy dolarů. Turecko požádalo o povolení na nákup čtyř kompletů s 20 odpalovacími rampami a 80 protiraketovými střelami.

Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že eventuální prodej Turecku amerických systémů protivzdušných systémů a dodávka ruských systémů S-400 spolu nesouvisí, plnění smlouvy s Ruskem bude pokračovat.


Není zde článek celý?