Ukrajina podala žalobu v ESLP kvůli incidentu v Kerčském průlivu

Ukrajinská vláda podala v Evropský soud pro lidská práva žalobu. Obviňuje Moskvu z porušení práv ukrajinských námořníků po incidentu v Kerčském průlivu. Informoval zástupce hlavy ministerstva spravedlnosti Ukrajiny pro otázky ESLP Ivan Liščina.

„Ukrajinská vláda splnila nařízení Soudu a podala 7. prosince 2019 žalobu ve věci #55855/18,“ napsal Liščina na své stránce na Facebooku.

Podle něj ukrajinská vláda žádá, aby soud přiznal skutečnost nezákonného zadržení 22 námořníků Ukrajiny a dvou příslušníků SBU v Rusku a zahájení proti nim trestního stíhání kvůli nezákonnému překročení ruské hranice.

Dříve ruské ministerstvo spravedlnosti informovalo ESLP o místu pobytu zadrženích Ukrajinců a o tom, zdali mají přístup k právní pomoci, a také o jejich zdravotním stavu a absenci stížností.

Tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva porušily 25. listopadu hranici Ruska, vpluly do dočasně uzavřených vod a zamířily z Černého moře ke Kerčskému průlivu. Manévrovaly nebezpečně a nepodřídily se zákonným požadavkům ruských úřadů. Lodě s 22 námořníky a dvěma příslušníky SBU byly zadrženy, tři zranění námořníci byli hospitalizováni a dostali lékařskou pomoc, jejich životy nejsou ohroženy. Vůči zadrženým bylo zahájeno trestní stíhání v případu nezákonného překročení státní hranice.


Není zde článek celý?