V Kyjevě byl zahájen pochod s pochodněmi na počest Bandery

V Kyjevě nacionalisté uspořádali pochod s pochodněmi na počest narozenin Stěpana Bandery, uvádí Strana.ua.

Průvodu se účastní různé nacionalistické organizace. Mezi radikály můžeme uvidět i animátory v kostýmech sněhuláků. Někteří nacionalisté drží v ruce bengálské ohně (prskavky). Podle slov účastníků průvodu jsou současné akce „sváteční“.

Podle informací novin Vesti se průvodu účastní kolem 500 lidí.

Akci zkritizoval jeden z poslanců Rady Semen Semenčenko.

„Dvě třetiny ‘známých bojovníků‘ za Ukrajinu, kteří dnes zdraví Stěpana Andrejeviče Banderu u příležitosti jeho narozenin, by byli za jeho života pověšeni na první větvi jako zrádci ukrajinského národa,“ napsal na Facebooku.

Předtím Nejvyšší rada Ukrajiny zařadila do památných dat v roce 2019 110. výročí narození vůdce Organizace ukrajinských nacionalistů* (OUN*, jejímž bojovým křídlem je Ukrajinská povstalecká armáda*, UPA*) Bandrery. Na ruském MZV vyjádřili politování v souvislosti s rozhodnutím ukrajinských poslanců.

Heroizace OUN — UPA* a jejích vůdců (Stěpana Bandery a Romana Šucheviče) je kritizována ze strany veteránů Velké vlastenecké války, opozičních politiků a mnoha veřejných činitelů. Vyzývají, aby se nezapomínalo na zvěrstva nacionalistů během války, například na Volyňský masakr v roce 1943.

Ukrajinská povstalecká armáda* byla vytvořena v říjnu 1942 jako bojové křídlo Organizace ukrajinských nacionalistů* a působila převážně na západní Ukrajině. Její členové bojovali proti sovětským vojskům svou spoluprácí s hitlerovci.

* Extremistická organizace zakázaná v Rusku


Není zde článek celý?