V Norsku, nedaleko hranic s Ruskem, byl zjištěn výpadek GPS

Piloti, kteří řídili letadla na severu Norska, byli upozorněni na výpadek GPS systému. Podle předchozích informací se však nejednalo o první případ. Informoval o tom portál The Barents Observer.

Komplikace byly zaznamenány v kraji Finnmark, který hraničí s Murmanskou oblastí v Rusku. Dané oznámení pro piloty létající do norského města Kirkenes se dne 9. ledna objevilo v mezinárodním hlášení pro letecký personál (NOTAM, HOTAM), a to krátce před polednem. Toto upozornění je platné do 31. ledna.

Jaký druh letadla poruchu satelitního navigačního systému (GPS) oznámil, není specifikováno. Uvádí se však, že se v té době v dané oblasti nacházelo několik letadel společností SAS, Norwegian a Wideroe. Zároveň jeden z nových norských pátracích a záchranných vrtulníků prováděl zkušební let.

Podobné poruchy byly v Norsku a Finsku zaznamenány již v listopadu roku 2018. Norské ministerstvo obrany obvinilo Rusko z výpadku systému GPS během cvičení NATO Trident Junction 2018. Finskáý premiér Juha Sipilä uvedl, že fungování systému GPS bylo záměrně narušeno a také navrhl, že s tím má Rusko něco společného.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že země se s tímto problémem Moskvě nesvěřily, ale raději se uchýlily k „megafonní diplomacii“. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov si postěžoval na tendenci obviňovat Rusko ze všech smrtelných a jiných hříchů.


Není zde článek celý?