V Novém Jíčíně schovali Zemana. Jeho postoje jsou protičeské, říká místostarosta

Místostarostové Nového Jíčína Ondřej Syrovátka (vpravo) a Václav Dobrozemský (vlevo). | FOTO: Archiv O. Syrovátka


„Mně osobně jako vlastenci nejvíce vadí, že jeho postoje jsou protičeské, dává přednost čínským nebo ruským zájmům,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 Ondřej Syrovátka, místostarosta Nového Jíčína, kde před několika dny sejmuli ze zdí městského úřadu obrazy s prezidentem Milošem Zemanem. Rozhodnutí mělo ohlas na sociálních sítích. Podle místostarosty je většina reakcí pozitivní.

Z jakých míst v Novém Jíčíně zmizely fotografie Miloše Zemana a proč?
Obrazy pana prezidenta byly sejmuty ze zasedacích místností městského úřadu, a to především proto, že jsme chtěli zabránit zbytečným kontroverzím a politickým sporům při jednáních. Samotného mě to mrzí, ale pan prezident svým opovrhováním názorovými oponenty a svými postoji rozděluje společnost na dva nesmiřitelné tábory. Už jen tím, že obraz v místnosti visel, se často rozběhla ještě před jednáním debata, zda by tam měl být nebo ne. Takto podobným rozporům předcházíme, můžeme se lépe soustředit na samotný obsah jednání a prezidenta chráníme před nežádoucí dehonestací.

Co vidíte jako největší problém na postojích a chování Miloše Zemana?
Mně osobně jako vlastenci nejvíce vadí, že jeho postoje jsou protičeské – ať už je to tím, že dává přednost čínským nebo ruským zájmům, jako se to stalo nedávno při aféře s telefony Huawei, kde se zastával čínského výrobce telefonů místo aby hájil naši Bezečnostní informační službu, nebo případně osobnímu prospěchu či prospěchu svých blízkých, jak se ukázalo při zjištění, že z lomu v Lánech byl prodáván kámen pod cenou spřízněným firmám. Dále mě mrzí, že o svých názorových odpůrcích často mluví vulgárně a s opovržením. Myslím si, že takovéto jednání se s tak důležitou ústavní funkcí neslučuje. My se naopak snažíme lidi spojovat a dávat příležitost k vyjádření každému bez ohledu na jeho politické zařazení.

Jaké byly reakce občanů? Volají? Píší?
Občané reagují především na sociálních sítích a reakce jsou především pozitivní, ale i negativní, což se samozřejmě dalo čekat. Naším cílem ovšem nebylo vyvolat nějakou senzaci, noviny se celé záležitosti začaly věnovat, aniž bychom o to nějak usilovali.

Není zde článek celý?