V polovině ledna do Česka dorazí auditní mise z EU. Prověří dotace pro Agrofert

České ministerstvo zemědělství ve středu zašle Evropské komisi podklady k prověřování plateb evropských dotací společnosti Agrofert. Podklady potřebuje Komise kvůli auditu, který provede ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF) v polovině ledna.

Auditní mise Evropské komise, která bude probíhat mezi 14. a 18. lednem, bude kontrolovat projekty z programu od roku 2012 a výdaje z roku 2017. Prověřovat bude v první řadě střet zájmů.

„Požadované podklady obdrží Evropská komise prostřednictvím našeho stálého zastoupení v průběhu dnešního dne,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

SZIF od 2. srpna minulého roku, kdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt z evropského Programu rozvoje venkova (PRV). Dotace na dřívější projekty však proplácí, stejně tak i přímé platby.

Zástupci Agrofertu trvají na tom, že čerpání dotací probíhá v souladu s českým i evropským právem.

Český premiér Andrej Babiš tvrdí, že kvůli evropským dotacím pro firmy koncernu Agrofert není ve střetu zájmů, neboť Agrofert vložil do svěřeneckého fondu a nemá žádný vliv na jeho rozhodování. Po doporučení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera se Babiš vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy.


Není zde článek celý?