V Polsku promluvili o potřebě EU a NATO zformulovat pozici ohledně skandálu s Huawei

Evropská unie a NATO by měly dospět ke společnému stanovisku v souvislosti se špionážním skandálem kolem čínské společnosti Huawei. To uvedl ministr vnitra Polska Joachim Brudzinski.

Odpověď na otázku, zda by polská vláda měla vyloučit Huawei z polského trhu, Brudzinski uvedl, že tento typ argumentů je slyšet stále častěji nejen v Polsku, ale i v jiných zemích, uvádí ruská média. Mezi tyto země patří například také Kanada a další státy NATO.

„V této otázce by bylo nejrozumnější vytvoření společného postoje zemí EU a NATO,“ uvedl.

11. ledna bylo oznámeno, že polská policie zadržela vysoce postaveného zaměstnance Huawei ve Varšavě a obvinila ho ze špionáže. Speciální služby také provedly prohlídky v kancelářích společnosti Huawei a u poskytovatele telekomunikací Orange Polska.

14. srpna 2018 bylo uvedeno, že nový americký rozpočet na obranu pro příští fiskální rok ukládá zákaz na nákup a používání výrobků čínských společností ZTE a Huawei pro vládní instituce.

Americké úřady se domnívají, že tyto firmy úzce spolupracují s tajnými službami Číny a jejich produkty mohou být nainstalovány do programů, které by špehovaly uživatele zařízení. Čínští výrobci opakovaně popírají taková obvinění.


Není zde článek celý?