Václav Klaus ml. docela obyčejně lže. Nikdo jeho názory necenzuruje. Má prostor jako málokdo

Václav Klaus ml. vyrazil do boje za svobodu slova. Kdybyste si mysleli, že už nehodlá snášet, jak Babiš umlčuje kritické novináře a manipuluje s realitou, nebo jak se Zeman snaží utnout kritickou žurnalistiku v České televizi, tak je to samozřejmě omyl. Václav Klaus ml. vytváří zcela lživý dojem, že ho cenzuruje Facebook a ten to dělá jako prodloužená ruka Evropské unie. Naposledy šířil tento veleduch na videu toto absurdní sdělení v DVTV takto:

„Lidé jako já jsou na sítích masově blokováni, některé názory jsou vytlačovány z veřejného prostoru, je to útok na svobodu slova, jaký tady od roku 1989 nepamatujeme.“

Poslanec ODS Václav Klaus mladší prý právě proto ve sněmovně předložil návrh novely trestního zákoníku, která má pod hrozbou pokut i trestu vězení zakázat provozovatelům sociálních sítí mazat příspěvky. Udělal ze sebe skoro mučedníka.

Nalijme si čistého vína. Jen opravdu málokdo má ve veřejném prostoru tak volné pole pro své názory jako Václav Klaus ml. kterému soukromá platforma Facebook umožňuje provozovat stránku se 101 tisíci fanoušky. K tomu mu redakce severu Novinky (neboli redakce deníku Právo) umožňuje pravidelně publikovat komentáře, v nichž si píše doslova, co se mu zamane. Žádná Evropská unie se jím ani na okamžik nezabývá a žádný Facebook ho neblokuje, pakliže nebyl ve svých příspěvcích příliš sprostý, nevyzýval k násilí a nešířil porno, což nejspíš nedělal.

Václav Klaus docela obyčejně lže, že jeho příspěvky, které míří svojí podstatou proti českým národním zájmům, někdo cenzuruje. Dnes je zcela normálně možné něco, co by za první republiky bylo nepředstavitelné. Kupříkladu že někdo otevřeně vystupuje proti našim klíčovým spojencům a proti alianci, díky níž roste naše ekonomika, a podporuje otevřeně nepřátelskou propagandu.

Sociální sítě jsou soukromé subjekty a své stránky poskytují veřejnosti v souvislosti se svojí obchodní strategií. Nemusí se nám líbit všechna opatření Facebooku a v podnikatelském smyslu je jeho fungování problematické kvůli ohromné převaze nad jeho obchodními partnery, díky níž si diktuje podmínky a nemusí dodržovat rozumná a férová pravidla. To je ale zcela jiné téma, které se svobody nijak nedotýká. Nikdo nemá povinnost šířit Klausovy názory, i kdyby byly průzračně slušné, na své internetové stránce. A navíc se to údajné blokování, o kterém VK mluví, děje jen zcela výjimečně, na základě masových stížností a pak obvykle i oprávněně. Především jde ale o kontrolu, kterou provádí automat a nikoli nějací cenzoři.

Je zajímavé, že zatímco západní vlády požadují, aby Facebook bránil ruským lžím, které rozvrací civilizovaný svět, tak čeští poslanci chtějí bránit šíření ruských lží pomocí trestního práva. To by snad ani Putin nevymyslel.

Není zde článek celý?