Valentovy Parlamentní listy kopou za pana majitele: Útočí na Transparency International

Víte, proč by politik neměl vlastnit média? Jistěže ano. Protože je může velmi jednoduše zneužívat. Premiér Andrej Babiš to dělá dnes a denně. A stejně postupuje i Ivo Valenta, majitel Parlamentních listů. Společnost Transparency International (TI) uveřejnila informace o tom, že senátor je ve střetu zájmů a od té doby schytává od dezinformačního webu jeden útok za druhým. Pro deník FORUM 24 to potvrdil i David Kotora, manažer fundraisingu a komunikace TI.

Transparency International 17. prosince 2018 oznámila, že podává podnět ohledně Valentova střetu zájmů kvůli tomu, že jakožto většinový vlastník společnosti OUR MEDIA ovládá společnost Brno TV s.r.o. Podle zákona o střetu zájmů (č. 159/2006 Sb.) je některým veřejným funkcionářům zakázáno být ovládající osobou subjektů provozujících rozhlasové nebo televizní vysílání nebo vydavatelů periodického tisku – a právě u Brno TV tedy vzniká problém se zákonem.

Valenta má střet zájmů, oznámila TI. A útoky začaly

Hned 17. prosince se do sporu Valenty a PL zapojil přímo premiér Babiš. Na webu vyšlo: „Premiér Babiš pro PL: Transparency International kasírovala peníze od Drah, když jim šéfoval Žaluda. A řeknu přesně, za co ty miliony brali“. Je to logické – Babišovi se házení špíny na Transparency International hodí stejně jako Valentovi. Senátorův web se činil celý den a vyšly další tři články, s titulky: „Z toho čísla jsme si sedli na pr*el a ještě nevstali. PL zjistily, kolik peněz dostává Transparency International. Víme jména, firmy, ministerstva“, „Senátor Valenta: Trasparency International by si měla nejdříve zamést před vlastním prahem“ a „Ivo Valenta: Ve střetu zájmů nejsem. Přečtěte si ten zákon pořádně“.

21. prosince publikoval web dva články – jeden s titulkem „Zajímali jsme se o finance Transparency International a přišla tato reakce: Zběsilý útok PL. Vlamují se do otevřených dveří!“ a druhý od Tomáše A. Nového, který už má za cíl TI jednoznačně očernit: „Vzteky zrudnete: České dráhy sdělily cifru, kterou od nich dostala neziskovka Transparency International“.

Na Štědrý den se objevil další text, jehož titulek zní: „Zchudli, ale přesto brali! Podívali jsme se na to, jak neziskovka pana Ondráčky obchodovala se státem v posledních dvou letech“. A Parlamentní listy pokračují i po Novém roce a očerňují dál článkem: „5x porsche, 10x luxusní BMW, tolik peněz nalilo vnitro do Transparency International. Konečně máme seznam těch neskutečných částek“.

Bulvární články bez reálného základu

Důležité je zmiňované datum 17. prosince. Podle vyhledávače Newton Media žádný podobný text do té doby v roce 2018 nevyšel. Jasně to ukazuje, že se Parlamentní listy začaly o Transparency International zajímat od chvíle, kdy se tato organizace vyjádřila o jejich majiteli.

Deník FORUM 24 požádal o vyjádření TI. David Kotora nejprve zdůraznil, že společnost nevydala k Parlamentním listům žádné oficiální stanovisko, protože webu neposkytuje rozhovory ani vyjádření, aby mu nebyla dodávána zbytečná relevance. Útoky Valentova serveru ale potvrdil. „Parlamentní listy začaly tendenční články do světa vypouštět okamžitě, kdy jsme upozornili na střet zájmů Ivo Valenty, který mimochodem PL vlastní prostřednictvím firmy na Kypru,“ sdělil.

Podle Kotory toto očerňování jasně ukazuje jeden z důvodů, proč by politici neměli vlastnit média. „Jedná se tedy o učebnicový příklad, proč je třeba věnovat zákonu o střetu zájmů maximální pozornost. Je očividné, ze PL chrání svého chlebodárce a útočí na jeho kritiky,“ říká zástupce Transparenci International. „Články jsou bulvární a neobjektivní, nejedná se o seriózní novinářskou práci. Vzniká z nich dojem, že pracovníkům TI proudí miliony korun přímo do jejich kapes, což je úsměvná snaha o znevěrohodnění nás jako protikorupční organizace. Kdokoliv si přečte naše výroční zprávy, může vidět, že na zlatém vejci rozhodně nesedíme,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?