Ve Spolkovém sněmu předpovídají zhoršení vztahů s Ruskem

Dirk Wiese, německý vládní komisař pro vztahy s Ruskem, prohlásil, že se vztahy mezi Ruskem a Německem v roce 2019 prudce zhorší. V rozhovoru pro portál Pfälzischer Merkur podotkl, že to souvisí s tím, že Rusko v roce 2018 údajně předvádělo mimořádně nepředvídatelnou politiku.

Politik se dále domnívá, že je to spojeno také se „zodpovědností Ruska“ za řadu incidentů, k nimž došlo v roce 2018 po celém světě.

Wiese tak mimo jiné poukázal na otravu bývalého zaměstnance Hlavní správy rozvědky (GRU) Sergeje Skripala, na Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (Smlouva INF) a na situaci v Azovském moři.

„A proto prohlašuji, že se vztahy s Ruskem zhorší i v letošním roce,“ tvrdí německý politik.

Dále dodal, že se mezi oběma zeměmi rýsuje intenzivní výměna v oblasti občanské společnosti.

Konkrétně zmínil tzv. Petrohradský dialog, který podle něj poskytne mnoho příležitostí pro vědeckou spolupráci mezi zeměmi.

Wiese si dále myslí, že by Evropská unie mohla uvažovat o zmírnění sankcí vůči Rusku v případě, že by došlo k realizaci minských dohod, které jsou neustále porušovány.

Již dříve bylo oznámeno, že skupina poslanců německého parlamentu navštíví v roce 2019 Krym. I v minulém roce národní diplomaté ze SRN tento poloostrov navštívili.


Není zde článek celý?