Vědci objevili viníky z akustického útoku na americkou ambasádu na Kubě

Podle výzkumů vědců z Kalifornské univerzity a Lincolnové univerzity, v tzv. akustickém útoku na americké velvyslanectví na Kubě mohli být použity cvrčkové. Informuje CNN.

Vědci prozkoumali audionahrávku, kterou v roce 2017 zveřejnila agentura Associated Press (AP), a dospěli k závěru, že nahranné zvuky může vydávat hmyz, přesněji cvrčci.

„Na nahrávce AP je snížení jednotlivých impulzů, což je příznačné pro zvuky, které vydávají cvrčci,“ uvádí se ve studiu.

V roce 2016 si diplomaté Spojených států na Kubě stěžovali na závratě, nevolnost a sluchové problémy. V USA incident spojily se zvukovými útoky a v rámci odvetných opatření vyhostili 15 kubánských diplomatů ze země. Kubánské úřady však odmítly všechna obvinění. Americká strana také připustila účast v incidentu Ruska, ale později tuto verzi opustila.

V dubnu 2018 se objevily zprávy o akustických útocích na zaměstnance amerického konzulátu v čínském městě Kanton. Podle amerického ministerstva zahraničí podivné události trvaly několik měsíců.


Není zde článek celý?