Vědci označili spánek během dne za předzvěst demence

Američtí vědci z Washingtonské univerzity dospěli k závěru, že touha po spánku během dne může být přímo či nepřímo spojena s rizikem vzniku demence a dalších neurodegenerativních onemocnění. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Science Translational Medicine.

Vědci pozorovali pomocí zařízení pro fixaci mozkových vln celkem 119 dobrovolníků starších šedesáti let. U všech zúčastněných byl přitom v hluboké fázi zaznamenán nedostatek spánku.

Ukázalo se, že v mozku pozorovaných lidí byla objevena zvýšená hladina tau bílkoviny. Její přebytek je spojen se zvýšeným rizikem vzniku Alzheimerovy choroby.

Podle vědců byl příčinou zvýšeného obsahu této bílkoviny nedostatek spánku v hluboké fázi. A právě tento nedostatek se projevoval v podobě denní spavosti.

V prosinci vědci zaznamenali, že v posledních 25 letech dvojnásobně vzrostl počet pacientů se senilní demencí. Počet lidí trpících Alzheimerovou chorobou a dalšími formami neurodegenerativních onemocnění tak po celém světě vzrostl na 44 milionů lidí.


Není zde článek celý?